30 років незалежності: чому Україна витратила час даремно

21 серпня 2021, 07:03
На момент здобуття незалежності Україна була однією з найбільш розвинених республік колишнього СРСР, а її потенціал оцінювався не менш високо, ніж Росії.
Сліпе слідування українських політиків рекомендаціям ззовні завдають Україні великої шкоди
Українському народу не щастить – його весь час дурять / УНІАН

Відповісти на питання про те, чи зуміла Україна скористатися отриманою 30 років тому незалежністю, досить легко, якщо просто поглянути на об'єктивні дані і цифри.

Основний показник економічного розвитку держави – це обсяг валового внутрішнього продукту. Україна, мабуть, є єдиною з пострадянських країн, яка не тільки не збільшила обсяг ВВП за роки незалежності, але навіть зменшила його. На сьогодні він становить приблизно дві третини від того показника ВВП, який був у 1991 році. Росія і майже всі інші пострадянські країни перевищили той рівень, який був на момент розпаду Радянського Союзу, а Україна – на 1/3 його зменшила. Це говорить про те, що політика, яка проводилася в нашій країні, була неефективна.

Інший яскравий показник – чисельність населення. На момент здобуття незалежності в Україні проживало 52 мільйони чоловік, яка його чисельність зараз, ніхто точно не знає: за офіційними даними, сьогодні в Україні проживає близько 42 мільйонів, а реально – менше 40 мільйонів чоловік. Втрату, як мінімум 12 мільйонів чоловік, не можна пояснити економічними успіхами. Це говорить про досить глибоку деградацію країни і про те, що значна частина громадян або змушена була залишити країну, або вимирає.

відео дня

Почалася демографічна криза, і, за останніми опублікованими даними, на 100 померлих в Україні народжується 39 дітей на рік. Це говорить про те, що Україна стала країною з вимираючим населенням. За таких умов говорити про процвітання української нації дуже складно.

Ще один важливий показник – вироблення і споживання електроенергії – за роки незалежності зменшився в два рази. Відповідно, суттєво впали обсяги промислового виробництва.

Виникає питання – чому так сталося, та й чи був взагалі потенціал у України? А він у неї був, причому досить великий на момент здобуття незалежності. Україна була однією з найбільш розвинених республік колишнього СРСР. Всі експерти оцінювали цей потенціал і перспективи розвитку України не менш високо, ніж, наприклад, Російської Федерації. Тим не менш, сталося те, що сталося.

читайте такожСумний підсумок 30 років незалежності: Чому Україна перетворюється на придаток країн золотого мільярда

Однак цю ситуацію можна виправити. Ми можемо згадати, якими були руйнування України у Другій світовій війні. Але тоді ж зуміли все відбудувати і відновити Україну, і вона успішно розвивалася. У неї було безліч досягнень, і одним із них, із точки зору українського керівництва, є літак "Мрія", який тепер показують на всіх святах і будуть знову показувати на урочистостях із нагоди 30-річчя незалежності України. "Мрія" – найбільший вантажний літак у світі, який побудували в Києві в 1988 році в кооперації з сотнями інших підприємств авіаційної промисловості з інших союзних республік, коли Україна перебувала у складі Радянського Союзу. Пізніше таких літаків більше не будували. До речі, після Майдану 2014-го року Україна не побудувала жодного літака. Очевидно, що революції і внутрішня нестабільність – це те, що руйнує українську державу.

А не змогли ми розвинути і примножити той потенціал, який був на момент отримання незалежності, через те, що Україні просто не пощастило – вона опинилася на вістрі геополітичної боротьби між Заходом і Росією.

Український народ, з одного боку, дуже талановитий, але з іншого – дуже вже легковірний. Йому не щастить – його постійно дурять. Український народ дурять власні політики, кандидати в президенти і навіть президенти. Його регулярно обманюють ті країни, які претендують на те, щоб опікати Україну – зараз це країни Заходу. Україні регулярно нав'язуються нерівноправні угоди на зразок Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

читайте такожУкраїна застрягла в петлі часу

Ця легковірність, піддатливість зовнішнім маніпуляціям суспільною свідомістю і зовнішньому управлінню, а також сліпе дотримання українських політиків рекомендацій ззовні, які завдають Україні великої шкоди – це важливі фактори, що впливають на ситуацію в країні.

Головна ж проблема полягає в тому, що в Україні досі не сформувалося громадянське суспільство, Україна не стала правовою державою, досі не сформувалася політична еліта, здатна відстоювати національні інтереси своєї країни.

Якщо ситуація не зміниться, а передумов до цього не видно, то деградація і розпад економіки продовжаться. Чи призведе це до розпаду самої країни? Думаю, що ні. Україна як джерело сировини і робочих рук для західних країн, тобто в стагнуючому стані, може існувати ще досить довго і відзначить ще багато ювілеїв своєї незалежності.

Віктор Суслов, Заслужений економіст України, екс-міністр економіки України, спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти