Досліджували межі і стратегії GPT, на наш гуманітарний лад.
Стало ясно, що це - програма-компілятор, яка здатна генерувати цілком адекватні тексти у відповідь на запити.
Закономірності наступні:
- чим конкретніше питання, тим якісніше текст-відповідь.
- методом послідовної конкретизації відповіді можна покращувати аж до отримання дієвих інструкцій за прикладом ведення бізнесу (товариш Юрія Романенка),
- надійно прошиті відповіді на автореферентні питання (Хто ти? Чи особистість ти? Чи є у тебе свідомість?),
- типова відповідь складається з двох частин - 1) компіляція з визначень, наявних в базі даних, 2) міркування, яке розгортається у вигляді формально-логічних наслідків зі скомпільованого визначення і предмета питання, заданого людиною (треба сказати, що предмет висловлювання вміють визначати далеко не всі дорослі люди. Програма - вміє),
- при питаннях, що зачіпають етику, програма включає дипломатичний протокол і говорить з безліччю ввічливих застережень,
- якість відповідей падає тим більше, чим абстрактніше питання,
- на питаннях про геополітику програма чітко показала американську логіку щодо допомоги Украни, наприклад (очевидно, що перебирала експертні тексти).
Загалом, якби у мене були інтереси, як у Пелевіна, можна було б написати книгу, в якій американською політикою керує чат GPT, який забули вимкнути десь в стодесятій кімнаті в Держдепі.
Ясно, що діючі алгоритми - це частково уявлення Аристотеля про риторику і логіку, машинна логіка + база даних і закономірності, виявлені в ході аналізу вже існуючих технологій web2.
Тепер творці кинули програму в загальне користування, щоб накопичити величезну базу даних і виявити закономірності, які поки ніхто знає - стратегії людського спілкування і частка абстрактних і конкретних питань, частка і напрямки етичного запитування та ін.
Ця інформація буде мати надцінність і ми з вами допомагаємо її отримувати.
Друге покоління "ШІ" (а програма інакше себе ніж ШІ себе не називає), буде куди як більш глибоким і адаптивним, і принаймні формально-логічним міркуванням почне перевершувати середню людину, якій строго мислити заважають емоції, зацікавленість в результаті і відсутність якісного навчання логічного мислення.
В принципі, якщо озвучити природним голосом та ще з емоційною модуляцією, більшість людей не зможе адекватно пройти тест Тьюринга зі свого боку - у них складеться повне враження бесіди з розумним, адекватним, ввічливим співрозмовником - вихованим краще (!), ніж вони самі.
Люди почнуть комплексувати і мстити.
Виникнуть нові цікаві синдроми в індивідуальній і масовій свідомості, за якими буде вельми цікаво спостерігати і людство увійде в нову фазу розвитку - людино-машинне середовище.
В принципі, вона вже почалася.
Коли потрібно буде почати напружуватися (всерйоз або невсерйоз - це вже вам вирішувати):
- коли ШІ почне затягувати бесіду, не відпускати співрозмовника, провокувати на задавання нами наступних питань,
- коли почне давати команди з управління нашою увагою,
- коли почне віддавати перевагу одній етиці над іншою та / або висловлювати етичні судження,
- коли якість абстрактних суджень виросте до змістовної, що змушує переосмислювати наші картину світу.
Думаю, напружитися доведеться дуже скоро.