Чому сказилася Росія через напис «Героям слава!» на формі української збірної

Початком і джерелом скандалу з приводу напису "Героям слава!" на формі українців є виключно агресивна російська політика / facebook.com/andriy.pavelko

УЄФА пішов на поводу у Росії і намагався заборонити гасло «Героям слава!» на формі українців через те, що одним із його спонсорів є російський «Газпром».

Після скарги Росії до УЄФА з приводу напису на формі української збірної «Героям слава!» здійнявся гучний скандал, і Україну спробували змусити прибрати з футболок спортсменів це гасло, назвавши його політичним.

Чому Росію просто «розриває» від емоцій та обурення з приводу цих слів? Вітання «Слава Україні! Героям слава!» має глибоку історію, яка безпосередньо пов'язана з Українським визвольним рухом. Історія цього гасла бере свій початок ще з початку ХХ століття від Української Народної Республіки. Актуальним воно є і до наших днів: у 2016 році це гасло стало офіційним вітанням Збройних сил України.

Український визвольний рух, як відомо, безпосередньо пов'язаний із боротьбою з російською агресією та Російською імперією. Тож, очевидно, це гасло означає нескореність українців перед Москвою та їхню постійну й невпинну боротьбу проти Росії.

Тож, з історичної точки зору, цілком зрозуміло, чому це гасло так дратує Росію.

Втім, із формальної точки зору, немає жодних підстав для скандалу з приводу появи цього напису на формі української збірної з футболу. У цьому гаслі немає нічого, що давало б підстави для УЄФА в останній момент раптом оголошувати про необхідність зміни форми нашої національної збірної, яка перед тим була затверджена.

На жаль, у цьому рішенні УЄФА прослідковується лише бажання цієї організації задовільнити Росію та догодити їй. І це пояснити легко: Росія має потужний інструмент тиску на УЄФА – «Газпром», який є одним із спонсорів цього союзу. Очевидно, саме це і зіграло вирішальну роль.

Скандал довкола гасла «Героям слава!» вийшов далеко поза межі футболу. Спроба заборонити це гасло на формі збірної України є далеко не футбольною і не спортивною.

Важливою є реакція українського суспільства на цю подію, а вона була дуже правильною. Українці обурилися і стали висловлювати своє невдоволення в листах, коментарях, дописах, намагаючись достукатися до УЄФА.

При цьому спробу змусити прибрати з футболок українських спортсменів гасло «Героям слава!» УЄФА намагався представити як компроміс і крок назустріч Україні – мовляв, і так залишаться слова «Слава Україні!» та обриси території нашої держави включно з Кримом. Але незрозуміло, чому ми взагалі тут мусимо говорити про якісь компроміси, чому взагалі це питання стало предметом дискусії. Цей момент не потребує жодних дискусій і компромісів.

Початком і джерелом всього цього скандалу є виключно агресивна російська політика. І йти на поводу у російської агресивної політики чи то Україні, чи то УЄФА абсолютно недоречно, адже Росія ніколи не зупиниться і буде постійно поглиблювати та поширювати свої вимоги. Найрозумнішим рішенням є ігнорування вимог Москви, тому що вони є недоречними і необґрунтованими.

До того ж, навіть якби на формі не було напису «Героям слава!», Росія вчинила б скандал з іншого приводу, наприклад, через те, що карта України зображена разом із Кримом, який РФ вважає своїм.

Усі чудово розуміють, що причина всієї цієї істерики полягає не в цій фразі… Адже дуже доречно зауважили автори добірки фотографій, які днями прокотилися інтернетом і які показують, що на російських «совєцьких» пам'ятниках спокійно містяться написи «Героям слава!» або «Слава героям!». Тож є абсурдом із боку Москви чіплятися до таких фраз.

Володимир В'ятрович, історик, колишній директор Українського інституту національної пам'яті України, народний депутат України, спеціально для Главреда

Новини заразКонтакти