Ідея зони вільної торгівлі зі Сполученими Штатами Америки, яку запропонувала українська сторона під час недавнього візиту до Вашингтона, сама по собі економічно правильна.
Бо з економічної точки зору це було б досить привабливо для України – це змогло б значно збільшити український експорт у США, який на сьогодні є достатньо невеликим порівняно із тим же Китаєм. Щоправда, це була б, в основному, продукція сировинного характеру, тому що поки нічого іншого Україна на висококонкурентний та вибагливий ринок поставити не може.
Також ми можемо запропонувати Штатам співпрацю у космічній галузі, IT-сфері, але усе інше, зокрема, українське машинобудування, для американському ринку не є цікавим. А от аграрна, металургійна, хімічна продукція сировинного характеру могла б дати українським виробникам значно більший ринок збуту на ринку США. Оскільки ринок Америки об’ємний і платоспроможний, Україна могла б реалізовувати більше свого експорту.
Інше питання – як її можна реалізувати політично. Швидше за все, для реалізації цієї ідеї Україні попередньо треба домогтися якогось особливого політичного статусу зі США на зразок статусу стратегічного партнера для США, і в рамках цього партнерства може бути реалізована, у тому числі, ідея зони вільної торгівлі.
США, зі свого боку, також можуть погодитися на таку співпрацю лише у рамках більш тісної політичної співпраці. Економічно для США цікаво, по-перше, реалізовувати більше своєї продукції на українському ринку. Але, звичайно, це не сировинна, а переважно високотехнологічна продукція.
Читайте такожКитай скоро викупить Україну у АмерикиКрім того, американський бізнес у деяких сферах, зокрема, в енергетиці, IT-сфері, космічному співробітництві, авіації потенційно зацікавлений інвестувати в Україну, і сприяти цьому може якраз ЗВТ, оскільки це спростить і здешевить постачання обладнання, техніки і усього, що необхідно для виробничого процесу.
Андрій Новак, Голова Комітету економістів України, спеціально для Главреду