Що стане найболючішим ударом по Росії

Байден і Путін зробили ставки / Reuters

Путін явно вагається зробити остаточний вибір, демонструючи когнітивний дисонанс. З одного боку, він таврує Захід. З іншого, він зустрічається з Байденом.

Байден і Путін зробили ставки. Байден висунув доктрину відродження Заходу через повернення до ліберальних цінностей і стримування світового авторитаризму. Путін відповідає альтернативною доктриною, заявляючи про право Росії визначати вибір сусідніх націй і навіть їх розуміння своїх національних інтересів. У відповідь на західне стримування Кремль у Стратегії національної безпеки РФ оголосив про підготовку до "захисту держави від збройного нападу" і "задоволення потреб держави і потреб населення у воєнний час". Слово "війна" стало і закордонним, і російським голосінням.

Виникає, однак, питання: якою мірою Кремль готовий відмовитися від "тріади", дотепної моделі існування Росії в пост-радянський період? Тріада означає "Бути із Заходом - Бути всередині заходу - Бути проти Заходу". Тріада дозволяє Кремлю вважати Захід супротивником й водночас використовувати його як економічний і технологічний ресурс. Тріада підтримується і чималою частиною західної еліти, що стала провідником кремлівських інтересів на Заході (колишній німецький канцлер Шредер і колишній французький прем'єр Фійон - гвинтики світової лобістської машини, що працює на Кремль). Невже можна відмовитися від такого винаходу?!

Ось кілька обставин, які говорять на користь конфронтації.

По-перше, для виправдання нескінченності влади Кремлю доводиться повертатися до пошуку «ворога». Захід є ідеальним "ворогом" - передбачуваним і таким, що постійно шукає способи вмовляння Росії.

По-друге, "Доктрина Байдена" є приводом для мобілізації російського населення навколо влади для відсічі "ворогові".

По-третє, обраний Вашингтоном головний суперник - Китай має всі шанси вислизнути від ролі антитези ліберальної демократії. І тому, що Європа не хоче буцатися з Піднебесною - найбільшим торговельним партнером Євросоюзу. І тому, що Китай зробив ставку не на ворожнечу, а на проникнення в західні судини. Якщо Росія хоче підірвати ліберальний світ, Китай адаптується до нього, пристосовуючи до своїх потреб.

Отже, Байдену буде важко зробити Китай ключовим антагоністом ліберальної цивілізації. Для цього доведеться з болем вирізати китайські мацаки із західного "тіла". Поки ніхто до цієї операції не готовий.

Читати такожЄвроідіотизм замість холодного розуму: чому в Україні побачили "зраду" в угоді з КитаємНа перший план рано чи пізно вийде Росія. Зрозуміло чому: Росія більше докучає заходу своїми гамбітами і захід менше залежить від економічних відносин з Росією. Східна Європа проявила себе, як ефективний лобіст перетворення Росії в основного противника заходу, здатний зруйнувати примирливі плани Берліна і Парижа. Нарешті, своєю войовничістю Росія дає можливість Китаю виглядати конструктивно.

Нова конфронтація, однак, не нагадуватиме колишню холодну війну. Тоді СРСР слідував домовленостям із Заходом. Росія при її асиметрії ресурсів із Заходом змушена грати, порушуючи правила. Чим ще компенсувати обмеженість потенціалу?

Але Путін явно вагається зробити остаточний вибір, демонструючи когнітивний дисонанс. З одного боку, він таврує Захід. З іншого, він зустрічається з Байденом, неодноразово говорить з ним телефоном, стверджує, що обидві сторони шукають «шляхи до зближення позицій», і веде діалог з Європою.

Російські військові обстрілюють британський "Defender", але так, щоб в нього не влучити! Росія солідаризується зі США в Радбезі з питання відкриття коридору для гуманітарної допомоги сирійській провінції Ідліб. Водночас представники РФ і США в Радбезі несподівано заспівали в унісон. Хакерська група REvil, яку підозрюють у зв'язках з Кремлем, раптом зникає після розмови Байдена з Путіним. А спецпредставник президента США з клімату Джон Керрі зустрічає в Москві дружнє прийняття. Дивна, однак, війна…

Путін явно прагне повернутися до Концерту західних держав. Державність не терпить ізоляції. Діалог із Заходом потрібен Росії і для збереження Заходу в ролі наповнювача бюджету, і для того, щоб не опинитися в тіні Китаю.

Сценарій майбутнього залежатиме не тільки від завзятості Америки, але й від того, який шлях вибере Німеччина. Саме Німеччина є співавтором у створенні російської "бензинової" економіки (угода «газ в обмін на труби»). Саме Німеччина, мріючи про зміни в Росії через "зближення", забезпечує Західне потурання щодо російського єдиновладдя. Німецький "Der Russland-Komplex", однак…

Читати такожЧому влада насправді марить про "перетворення" України на КитайСкладається враження, що поки Росія і захід обирають когнітивний дисонанс, намагаючись знайти новий баланс стримування і діалогу. Коротше, ситуація "ні миру, ні війни" триває. Що за компот: надзвичайка, що виправдовується пошуком ворога, всередині країни і співпраця з ним же зовні! Ця ситуація, пом'якшуючи ризики конфронтації, провокує дезорієнтацію і розкладання по обидва боки.

Поки ми гадаємо "війна чи мир?", дещо знаходить контури: все більше шансів на те, що захід і Китай знайдуть спільну мову, разом створюючи «зелену економіку», і вони разом сядуть у поїзд майбутнього. Ось, що буде найболючішим ударом по Росії, яка залишиться на узбіччі. З сумом або з заздрістю дивлячись услід поїзду, який йде.

Новини заразКонтакти