Як відомо, Кабмін подав до Верховної Ради свій скандальний законопроект №10378 щодо змін до порядку мобілізації. Хоча за логікою такий законопроект повинен був вносити Верховний головнокомандувач — президент України.
В законопроекті повно новацій, яких світ ще не бачив. І навряд чи побачить. Зокрема, военкомам пропонується надати право приймати рішення щодо арешту майна ухилянта від мобілізації і блокування його банківських рахунків. І ще багато чого. При чому, без будь якої можливості громадянина оскаржити такі дії.
Коротше, законотворча маячня з перекресленням Конституції України. Якщо авторитарні режими ще називають поліційними, то в нас хочуть створити воєнкомівський? Щоб родини воєнкомів у Європі вже не окремі вілли скупали, а цілі квартали...
Звісно, нардепи не могли опинитися осторонь цього законодавчого безглуздя і подали ще 4 своїх законопроекти, чим заплутали все остаточно. Зараз в цьому тумані можуть зорієнтуватися окремі експерти, але не громадяни, які, власне, мобілізації підлягають. Що, на моє переконання, і входило до задуму влади.
Але хочу заспокоїти всіх зацікавлених: не вийде з цього мобілізаційного ковіду нічого реального. Бо цей законопроект — не про те, як посилити ЗСУ, а про те, як ще сильніше притиснути наше суспільство.
Будь-який закон, що працює — це точно сформульована і юридично оформлена згода суспільства на пропозиції влади, що певні процеси будуть відбуватися за певним правилами. Якщо такої згоди суспільства нема, то владі доведеться застосовувати силу.
Так вона і зараз її застосовує! Всі ж бачили, як людей «мобілізують» прямо на вулицях. І це свавілля продовжиться. А ті, хто воювати не бажає, продовжать ховатися, перепливати ріки зимою, блукати контрабандними стежками. А ще купувати різні відмазки від мобілізації, ціна за які суттєво виросте.
Тобто, сутнісних змін не відбудеться. І до ЗСУ не прийде справді боєздатне поповнення. Тому що замість демократичних принципів мобілізації — справедливості і заохочення — влада намагається використати переважно авторитарний — примус.
Так само, як, наприклад, у фіскалізації українського бізнесу... Не діяти так вистачає розуму навіть у диктаторської недоімперії...
До речі, вважаю, що найбільш одіозні норми вписані у законопроект №10378 свідомо. Щоби у процесі доопрацювання від них позбавитися, і суспільство зітхнуло з полегшенням. І погодилося на всі інші норми «каральної мобілізації», які у законі залишаться. Це як рецепт досягнення щастя: купити козу, коли вона тебе задовбає — продати козу. І ось воно — щастя.
Олександр Кочетков – аналітик, політтехнолог, іміджмейкер. У минулому інженер-конструктор КБ "Південне" і заступник керівника пресслужби президента України.