Конституція України: сакральний текст чи робочий документ

Конституція України створювалася без реальної участі українців / nikvesti.com

Конституція почасти і не виконується тому, що її створили політики того періоду під себе, під конкретну розстановку сил.

Регулярно пишу і кажу, що Конституцію України необхідно змінювати: не допрацьовувати, а робити нову, з нуля. Тому що вона багато в чому відображає конкретні політичні реалії того часу, коли створювалася.

Це для когось вона - майже сакральний текст, А для мене - робочий документ, який складався на моїх очах і місцями з моєю посильною участю. Тому можу стверджувати, що Конституцію писали запеклі романтики, що марили про нездійсненне, а також пропалені прагматики, які вирішували свої сьогохвилинні шкурняки.

Два приклади.

Я тоді в АП відповідав за реформу електронних ЗМІ і був членом Нацради з ТБ і радіо. Відповідно, нам вдалося внести Нацраду до Конституції у вигляді фраз про те, хто і як її формує (у вихідному тексті Конституції Нацради взагалі не було). Володимир Горбулін очолював РНБОУ, і цей орган теж увійшов до Конституції. А ось Адміністрація президента - впливовий державний орган, в Конституцію не потрапила, тому що безліч депутатів не любили главу АП Дмитра Табачника, і це була така особиста помста йому.

Читати такожВеликий герб України та Конституція Пилипа Орлика: Зеленський оголосив у Раді про нові плани КиєваАбо ще. У той час державним ТБ і радіо керував відповідний Держкомітет, який очолював Зіновій Кулик, нині покійний. У нього теж були постійні контри з депутатами, і вони в Конституції записали, що главу цього Держкомітету призначає не президент, а Верховна Рада — щоб Кулик напевно позбувся посади.

І таких моментів, продиктованих поточною кон'юнктурою, а зовсім не державним будівництвом, в Конституції вистачає. Причому, наступні її доповнення були ще більш утилітарними, ніж вихідний текст.

Конституція почасти і не виконується тому, що її створили політики того періоду під себе, під конкретну розстановку сил між президентом Леонідом Кучмою і ВР на чолі з Олександром Морозом. А так як нею займалися також романтики, які вірили у законослухняність українців, то в Конституції відсутні практичні механізми покаяння за її порушення. Ось по ній і топчеться кожен наш правитель зі своїм оточенням.

Читати такожСвята в червні 2021: як Україна відзначає День Конституції 2021Народ не вважає Конституції своєю цінністю, не готовий її захищати, так як вона створювалася без реального його участі.

Так що шануємо історичну спадщину, але думаємо про майбутнє. І про таку Конституцію України, яка це потрібне нам майбутнє постулює укупі з механізмами його досягнення.

Зі святом, співгромадяни!

Новини заразКонтакти