Ця тема постійно і активно розвивається з 2019 року. Більше того, в 2019 році і була зроблена така спроба, тоді “реформатори” об’єднали мінекономіки і агрополітики, і що “дуже логічно” енергетики та екології. А вже через півроку чомусь ці міністерства самі відродились. Жодних здобутків, окрім сотень витрачених годин на ліквідацію чи відновлення, від цього не було.
Справа в тому, що саме питання про ліквідацію чи об’єднання міністерств є неправильним. Міністерство - це набір функцій, тому мова має йти про ліквідацію чи об’єднання функцій. Ось, наприклад, Мінкульт має функцію представництва України на міжнародних культурних заходах і фестивалях. Відповідно, ми не маємо говорити - ліквідуємо Мінкульт, а маємо казати - ліквідуємо цю функцію. Ми хочемо, щоб Україну не представляли на цих платформах, або це робилось виключно приватними чи громадськими ресурсами? Ось від відповіді на це питання і залежить рішення.
Тому, якщо не думати функціями, а думати посадами і будівлями - всі Мінкульти, Мінспорти і інші сумнівні міністерства будуть постійно відроджуватись.
Але є ще один важливий момент, про який постійно говорить мій друг Пьотр Кульпа. Він наводить приклад польської моделі, яка, на мою думку, має дуже правильну логіку. У поляків не створюються чи ліквідовують міністерства з нуля. У них існують державні агентства, як і в нас, а коли якесь питання стає дуже важливим - цьому агентству дають статус міністерства, а якщо якесь менш важливе - забирають статус і залишають агентством. Наприклад, в нас може виникнути потреба в міністерстві гендерної рівності, чи релігійної свободи. Може зникнути потреба в Мінкульті чи Мінагро. І польський підхід тут дуже логічний.
Я розумію, що цей текст складний. Значно легше сказати “всіх нах” і “до стінки”. Але проблема в тому, що офіс простих рішень виявився не робочим. І всі прості рішення типу розігнати закінчуються тим, що бюрократії стає більше.
Ми дуже потребуємо змін, в якості державного управління. Особливо на фоні війни. Але не можна допускати, щоб непродумані “прості” рішення ще більше нас добили. Ситуація дуже складна.
Повірте ...
Віктор Андрусів – політичний і громадський діяч, заступник голови Донецької військово-цивільної адміністрації з гуманітарних питань (2015-2016), радник голови Міністерства внутрішніх справ України та керівника Офісу президента, виконавчий директор Українського інституту майбутнього (2016-2020). Нині – боєць ЗСУ, пише Вікіпедія.