Вітаючи оголошення президентом України Володимиром Зеленським програми "Здорова Україна", багато хто зараз губиться в здогадах щодо наповнення медичних чекапів (Check-up), які повинні проводитися щонайменше кожні 2 роки для тих, кому «за 55».
Але про медичну частину міністр охорони здоров'я висловлюється більш розпливчасто, ніж про діджитальну оболонку. Поки що прозвучали "регулярний моніторинг аналізів крові" і "деякі скринінгові програми, наприклад, раку прямої кишки і молочної залози (мамографія)".
Найекономніший підхід у 100% державній національній службі здоров’я Великобританії, яка слугувала прототипом для української медреформи.
Якщо вам 40-74 роки і ви не маєте захворювань серця, судин (СС), нирок і діабету, медик первинної ланки розпитає про наявні у вас фактори СС ризику, поміряє зріст, вагу, артеріальний тиск (АТ), рівень загального холестерину (ЗХС) і глюкози і визначить загальний СС ризик за таблицею.
Читайте такожЛікар Амосова розповіла, кому загрожує тромбоз після COVID-19Після цього ви отримаєте рекомендації з оздоровлення способу життя і усунення факторів ризику, включно, за потреби, з ліками для зниження АТ і ХС.
Якщо вам >65 років, то вас проінформують про симптоми деменції, щоб ви слідкували за їхньою появою [це – буквально].
Такий чекап займає 20-30 хв і проводиться кожні 5 років.
У часи СРСР ХС і глюкозу всім не визначали, але були обов’язкові щорічні, якщо не помиляюсь, флюорографія легень і огляд гінеколога для жінок. Без цього працівникам не закривали лікарняні листи.
Ось рекомендації американських профільних асоціацій для людей > 50 років:
Для жінок:
Для чоловіків:
На додаток всім: діагностика остеопорозу (DEXA) і чекап зору після 60 років щорічно.
Читати такожТренування з віртуальним тренером: Зеленський анонсував створення в Україні спортивних локаційПрогнозувати конкретне наповнення українського чекапу - річ невдячна. Якщо за британським варіантом, то можна просто "напружити" сімейних лікарів без додаткового бюджетного фінансування.
Якщо чекап буде ширшим, то варто створювати (і фінансувати) додатковий "пакет" НСЗУ. Можливо, повернуть на роботу частину скорочених вузьких фахівців. Перспектива закупівель великої кількості "залізного" обладнання може надихати.
А поки державна "справа робиться", рекомендую українцям скористатися досвідом Великобританії і США і, за можливості, подбати про себе самим.