В Україні представили нову розробку – дрон-ракету «Пекло», яка має дальність ураження 700 км. Перша партія таких дронів уже передана Силам оборони України.
Я пишу про зброю вже понад десять років, але не розумію, в чому різниця між дроном-ракетою і крилатою ракетою. Адже крилата ракета – це літальний апарат, який використовує підйомну силу крила, тягу реактивного двигуна і призначений для ураження наземних цілей на великих відстанях. А ракета-дрон – це також літальний апарат, який має крила, приводиться у рух реактивним двигуном і призначений для ураження наземних цілей на значних відстанях. Не бачу різниці між цими двома виробами, але, напевно, є певні вагомі причини, через які використовується саме слово «дрон».
Втім, хоч би як називалася ця розробка, хоч «крамбамбулею», якщо від неї палатиме на болотах, нехай називається і так. А все вказує на те, що цей виріб абсолютно правильний, прагматичний, технологічний. Судячи навіть із фото дрон-ракети «Пекло», це реально крута річ.
Дрон-ракета «Пекло» створює для України нові можливості. Передусім «Пекло» здатне уражати цілі противника на великій відстані – до 700 км. Швидкість «Пекла» становить 700 км/год, що відповідає стандартам таких виробів, які оснащені малогабаритними турбореактивними двигунами.
Головне питання – яка вага бойової частини. Судячи з габаритів виробу, які приблизно становлять 2х2 метри, та дальності ураження 700 км, думаю, бойова частина важить не більше 50 кг. Це нагадує на те, що використовується в аналогічному проекті Barracuda. Якщо дальність зменшити, пропорційно можна збільшити вагу бойової частини.
Якщо дальність ураження не 700 км, а дещо менше, може бути досягнута і більша вага бойової частини.
Звісно, інформація про те, наскільки масовим буде виробництво цих дронів-ракет, засекречена, але «Пекла» вистачить не тільки російському прикордонню. Адже навіть відстань до Москви – 500 км. При цьому Москва – далеко не найцікавіша ціль, адже вона максимально захищена – туди росіян стягнули все, що могли. На територій Російської Федерації безліч об’єктів, які потребують ураження. А здатність бити на 700 км – це можливість завдавати ударів на дуже вагому відстань.
Ворог удосконалює системи ППО, спрямовані на перехоплення дронів, які летять зі швидкістю 150-200 км/год. Росіяни фактично скопіювали наші мобільні вогневі групи. Також вони активно використовують вертольоти для перехоплення наших дронів. І кожен об’єкт, навіть на великій відстані, вони активно прикривають. А от перехопити реактивний дрон, який летить зі швидкістю 700 км/год, буде значно важче, м’яко кажучи, доведеться постаратися. Вертольоти тут будуть безсилі, адже їхня максимальна швидкість становить лише 300 км/год, а «Пекло» летить зі швидкістю 700 км/год.
Отже, збивати «Пекло» росіянам буде значно складніше, і це потребуватиме набагато серйозніших засобів.
Олег Катков, експерт з озброєнь, головний редактор Defense Express, спеціально для Главреда
Олег Катков – експерт з озброєнь, головний редактор Defense Express. Працює в агентстві з 2019 року.
Сфера інтересів: огляд і аналіз озброєнь, а також військово-промислових аспектів, пов'язаних із повномасштабною війною Росії проти України.
Раніше був керівником пресслужби найбільшого оборонного конгломерату України і працював як журналіст у провідних ЗМІ, де висвітлював теми війни та оборонно-промислового комплексу.