На військових об'єктах Ірану пролунали вибухи, повідомляється, що це сталося в центрі з виробництва безпілотників, на нафтопереробному заводі, заводі з виробництва зброї, а також на військових базах. Незважаючи на те, що ця інформація ще офіційно не підтверджується, і армія Ірану, і Корпус вартових ісламської революції приведені в бойову готовність, авіація піднята в повітря, а інтернет в Ірані відключений. Однак чимало засобів масової інформації підтверджують факти вибухів, пожеж і навіть повідомляють про бойові зіткнення в Ірані між силами правопорядку і певними групами (якими саме – про це ми поки що нічого не знаємо).
Ізраїль категорично відмовляється брати на себе відповідальність за ці вибухи і заявляє, що нічого не знає про те, що там відбувається.
У будь-якому випадку, вибухи на всіх перерахованих об'єктах важливі для України, адже вони означають, що Росія не отримає наступну партію «шахедів», а також балістичні ракети з Ірану.
Якщо в Ірані почалося внутрішнє протистояння, воно може вилитися в громадянську війну, і тоді про жодні поставки Росії мови бути не може. Якщо це зовнішнє протистояння, тоді тим більше – Іран не віддасть жодного патрона і жодного снаряда, щоб не послабити свої військові можливості.
Більше того, в Ірану є договір із Російською Федерацією про постачання йому Су-35. Іранські пілоти з квітня 2022 року вчаться літати на цих літаках у Росії. РФ навіть намагалася шантажувати Іран – мовляв, ми вам Су-35, а ви нам балістичні ракети. Так от зараз Іран може поставити жорсткі умови, щоб Росія виконала договір і передала обіцяні нові «сушки» разом із навченими пілотами.
Для Росії дестабілізація ситуації в Ірані буде дуже болючою. Адже без іранських «шахедів» і балістичних ракет її можливості в плані нанесення по Україні ударів ракетами і дронами будуть суттєво ослаблені. Так, у Росії є свої ракети, але їх дуже мало і стає все менше й менше.
Тому все це суттєво вплине і на безпеку наших громадян, які перебувають в Україні, і на вогневі можливості Російської Федерації завдавати нам шкоди.
На характер бойових дій на лінії фронту це особливо не вплине, хіба що Росія позбудеться можливості вишукувати наші резерви і бити по них, або ж ці можливості стануть набагато меншими.
Ще одна складність, з якою зіткнеться РФ, втративши іранські безпілотники, пов'язана з наступним моментом. Коли Росія завдає ракетних ударів по українських містах, вона намагається безпілотниками перевантажити наше ППО, щоб ми витрачали ракети ППО і ПРО на «шахеди», а російські ракети в більшій кількості долітали до цілей. Хоча і самими "шахедами" вона намагається наносити вогневе ураження. Мало того, що ця можливість у РФ зникне, так вона ще й втратить можливість перевантажувати наше ППО. Для Росії це буде величезний мінус.
До речі, при цьому неважливо, чи є у Росії своє виробництво безпілотників. Навіть якщо вона встигла таке налагодити (відомо, що на заводі в Гомелі збирають ці «шахеди»), залишається питання комплектуючих, які надходили з Ірану. Літаки з Тегерана спочатку літали до Москви, тепер до Мінська. А раз комплектуючих не буде, то й дронів не буде.
Тому й власне виробництво дронів Росії, суттєво залежне від поставок з Ірану, теж ускладниться.
Олег Жданов, полковник запасу, військовий експерт, спеціально для Главреда