Євросоюз представив шостий пакет санкцій проти Росії. Від них РФ буде боляче, але знову не смертельно.
Що хочуть запровадити. З головного:
- відключення від SWIFT Сбєрбанку РФ;
- поетапна відмова від імпорту в ЄС російської нафти через шість місяців та нафтопродуктів до кінця 2022 року.
Інші санкції:
Які наслідки ці санкції матимуть для Росії?
По-перше, відключення від SWIFT Сбєрбанку РФ, який займає близько 37% російського банківського сектора. Відключення від SWIFT закриває можливість прямих банківських транзакцій із європейськими та американськими банками. На внутрішньому ринку це ніяк не позначиться. Всередині РФ працює внутрішня система аналог SWIFT – СПФС, а з азіатськими ринками – китайський аналог SWIFT.
Відключення від міжнародної системи платежів збільшить витрати російських банків на обмін інформацією та зробить процес повільнішим та складнішим.
Також відключення від SWIFT призведе до виникнення проблем із міжнародними операціями, але це не означає, що російські банки перестануть користуватися доларами.
Якщо стисло: боляче, неприємно, але не смертельно.
Читайте такожПеремога України у війні стає все більш імовірною: чому заметушилася Росія
По-друге, відмова від імпорту російських нафти і нафтопродуктів. Нафтогазовий сектор приносить Росії до половини доходів бюджету (!) та більше половини експорту. 70% газу та 60% нафти та нафтопродуктів РФ продає саме в країни ЄС.
ЄС, у свою чергу, на 40% залежить від російського газу та на 30% – від нафти та нафтопродуктів. І газ поки що не чіпають...
До Європи надходить половина всієї російської нафти та нафтопродуктів. Це 2,2 мільйона барелів на день сирої нафти та ще 1,2 мільйона барелів на день нафтопродуктів.
За два з половиною місяці «спецоперації» ЄС заплатив Росії понад 50 млрд євро: 20 млрд євро за нафту та понад 30 млрд євро за газ.
Читайте такожПутін почав війну на знищення, але не України, а Росії
Чому Європа не може одразу "закрити краник"? Це призведе до зростання цін, що компенсує збитки РФ, яка продаватиме менше «чорного золота», але отримуватиме приблизно такі ж гроші.
У Росії залишиться лише одне велике джерело валюти – продаж газу. Ввести на нього ембарго ЄС найближчим часом не в змозі.
Якщо говорити про втрати, то, за найжорсткішими підрахунками, РФ від нових нафтових санкцій втратить 120 млрд доларів доходів у 2022 році. При цьому очікуване торгове сальдо торгового балансу за підсумками року буде все одно більше 150 млрд доларів.
А це даватиме достатньо можливостей для продовження військової агресії.
Анатолій Амелін, співзасновник аналітичного центру «Український інститут майбутнього», директор програми «Економіка»