Бачу, що обговорення епатажного відкриття Олімпіади-24 продовжується.
Звертаю увагу, що насправді ніякої мистецької, тим більше, політичної події у Парижі не відбулося. Тому що ще була геокультурна маніфестація Франції. А вона, за визначенням, має бути провокативною — інакше не помітять.
Який меседж посилає сучасна Франція світові і в першу чергу — самій собі, своєму суспільству, яке відверто втомилося від відсутності зрозумілих перспектив, панування бюрократії і засилля мігрантів?
Звичний світовий порядок стрімко руйнується. США, почасти добровільно, здають позицію світового гегемона. Європі доведеться багато чого вирішувати самостійно — у сфері безпеки, економіки, міграції, але головне — у пошуку нової моделі світу і місця європейських країні у ньому.
І своєю свідомо епатажною маніфестацією на відкритті Олімпіади (шоу дивилися сотні мільйонів, обговорюють ще більше), Франція демонструє, що їй начхати на реакцію світу, їй важливіше нагадування про значні і славетні сторінки власної історії і власна їх інтерпретація. Тобто, Франція знову хоче бути (не факт, що зможе!) одним з лідерів надскладного процесу оновлення світу, що, до речі, передбачає примат власного бачення над загальноприйнятим.
Нагадаю, що у «золотий час Європи» саме у Франції з’являлися новітні, відповідно, контроверсійні, філософські, економічні і культурні течії, які згодом стали цивілізаційним мейнстримом. Париж був світовою столицею не тільки мистецтва, але й прогресу, а також революцій, які, власне, розчищають прогресу шлях.
Зміна світового порядку передбачає значно більшу відповідальність Європи у забезпеченні власної безпеки, а також розвитку на базі проривних технологій майбутнього. Франція, на відміну від надто консервативної Німеччини, виступає за створення Об'єднаних збройних сил ЕС, а також розширення економічних зв’язків з Глобальним Півднем. І тут Київ міг би стати корисним рівноправним партнером для Парижу.
Це якщо реально займатися позиціонуванням України у геополітиці, а не ставити все у залежність, хто там зайде у Білий Дім.
А ви кажете — «Таємна Вечеря», як можна? До речі, фреска Леонардо да Вінчі, яку зухвало спародіювали під час відкриття Олімпіади, після своєї появи вважалася надто сміливою, мало не блюзнірською.
Олександр Кочетков – аналітик, політтехнолог, іміджмейкер. У минулому інженер-конструктор КБ "Південне" і заступник керівника пресслужби президента України.