Кабмін продовжив дію механізму ПСО (спецзобов'язань) на електроенергію до 1 вересня. Як не дивно, нещодавно президент назвав всі пропозиції Міненерго, що звучали раніше, про новий ПСО фейками, хоча насправді – це всього лише діяльність Кабміну. До вчорашнього дня не було рішення уряду про продовження спецзобов'язань. Мабуть, президента або хтось неправильно інформує, або він досі не знає, як працює система державного управління.
Через три тижні - святкування Дня Незалежності. Якби рішення про скасування ПСО було ухвалене, то ціни на електроенергію зросли б удвічі - чудовий подарунок до свята, не знаходите? І про це б, звичайно, всі говорили. Тому єдина причина продовження - небажання ухвалювати непопулярні рішення напередодні таких грандіозних урочистостей, на яких потрібно буде рапортувати про видатні досягнення.
Переглядати тарифи зараз владі невигідно з точки зору політичної доцільності. Тому рішення і було перенесено на "після свят".
Яким воно буде після - невідомо. Тому що за регламентом Кабміну проєкт відповідного регуляторного акту повинен бути оприлюднений за місяць до того, як він буде направлений на узгодження до центральних органів виконавчої влади.
Тобто протягом місяця цей акт повинен бути відкритий для всіх охочих. Але жодна з постанов, якими запроваджувалися або продовжувалися ПСО, таких етапів не проходило і я на 99% впевнений, що жоден з цих пунктів регламенту і зараз не буде дотриманий.
Це свідчить про те, що система держуправління в Україні розвалюється, якщо вже не розвалилася – рішення приймаються без якогось економічного обґрунтування, узгодження, обговорення, причому приймають такі рішення некомпетентні люди.
Виходячи з цього, проблеми в майбутньому опалювальному сезоні будуть колосальними. Вже зараз органи місцевого самоврядування заявили про підвищення тарифів на централізоване опалення та гарячу воду від 30 до 70%.
До того ж буде підвищена і ціна на електроенергію, цілий сегмент операторів газового ринку будуть змушені піти, тому що вони не зможуть забезпечувати річний тариф. Не кажучи вже про те, що ніхто не компенсуватиме громадянам кошти за те, що вони відмовилися від газу і перейшли на електроопалення, хоча ще кілька років тому це їм гарантували.
Читайте такожУкраїнцям накрутили ціни на газ: кому доведеться розщедритися з 1 серпняУсі ті розрахунки, які зараз подаються як можливі проєкти ПСО, не мають під собою економічного обґрунтування, за винятком прив'язки до тих коштів, які є в держбюджеті на субсидії.
Тобто визначили, виходячи з кількості субсидіантів, при цьому ніхто не звертає уваги на те, що Енергоатом вже працює на межі і не має обігових коштів, щоб забезпечити виконання програм надійності на наступний рік.
І ніхто на це не зважає – насамперед ті особи, які ухвалюють рішення про перегляд тарифів.
Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру Психея, експерт з державної політики в паливно-енергетичному комплексі, спеціально для Главреду