Згідно з верифікованими даними, за весь час повномасштабної війни в Україні, вкс рф втратили 25 фронтових бомбардувальників недо-винищувачів Су-34. При цьому остання верифікація втрат датована 22 грудня 2023 року.
Згідно ж не верифікованими даними вкс рф втратили за два роки більше 50 Су-34 знищеними і пошкодженими.
Нагадаю, що станом на початок повномасштабного вторгнення в Україну на озброєнні вкс рф було 110 Су-34 з яких боєздатними було менше 100.
Тим часом, Росія продовжує виробляти Су-34 і її потенціал це рамки ескадрильї на рік, тобто від 10 до 12 літаків, або 1 літак на місяць. Іншими словами, якщо втрати Су-34 будуть виведені на рівень 2-3 літаки на місяць, компенсувати їх втрати виробництвом буде неможливо, а загальна чисельність буде йти в "мінус". Але важливо навіть не це…
Під час падіння Су-34 висока ймовірність загибелі і пілота. І в той час як сам літак російський ВПК зможе побудувати за місяць, отримати кваліфікованого пілота-асса для Су-34 можливо тільки після 5-10 років навчання, постійних тренувань, практики і т. д.
Цікаво й те, що якщо навіть пілоту вдається катапультуватися, то ще не факт, що після приземлення він виживе. Справа в тому, що російські крісла пілотів зроблені як для людей і при приземленні на грішну землю, пілоти нерідко ламали шию, деякі ламали хребет, або кінцівки.
Все вищевикладене підводить до того, що при стабільному відстрілі Су-34-х в якийсь момент у вкс рф може виникнути проблема з основною робочою пташкою, застосовуваної для ударів КАБами.
Коваленко Олександр народився 15 грудня 1981 року в Одесі. Закінчив Одеську Академію зв'язку ім. Попова. З 2014 року бере активну участь у протидії агресії Росії проти України. Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір". Провідний експерт Українського Центру дослідження проблем безпеки. Український політичний і економічний блогер під ніком "Злий одесит".