Цікаві рухи тіла від ще одного "гаранта" нашої цілісності – Китай є спостерігачем у Будапештському меморандумі. Китай раптом різко заявив, що готовий бути посередником між Україною і Росією. Заява цікава і розкриває нинішні мотиви Китаю.
Різні джерела допускали, що "молодша сестра" (так китайці ніжно і ласкаво називають Оркостан) в особі Путіна інформувала Пекін про свій намір "вирішити питання з Україною" протягом декількох днів під час відвідування відкриття Олімпіади.
Китаю це було цікаво з кількох причин:
1) Удар по престижу США, які давали гарантії Україні (в разы чого Китай взагалі не причому), що після катастрофи в Афганістані майже дорівнювало б відходу США зі світової політики в якості "наддержави";
2) Китай міг би одразу починати "повернення" Тайваню, в тому числі військовим шляхом, або активізувати зусилля по перетворенню Південно-Китайського моря (основні торгові шляхи Азії) на своє внутрішнє море. Зараз Китай активно насипає штучні острови, розміщує там свої військові бази і оголошує навколо них море своєю економічною зоною.
Але на шляху таким "добрим намірам" різко встала українська армія і народ України, яким не сподобалося, що на країну напали орки, і стали люто утилізувати окупантів, що призвело до затягування "вирішення українського питання" з боку Оркостана, який не тільки зазнає величезних втрат в Україні, але й опинився, по суті, в торговельній ізоляції.
Звичайно, Китай отримує від ситуації, що склалася свої плюшки у вигляді остаточної прив'язки до себе «молодшої сестри» (сировину за копійки можна скуповувати в обмін на свої промислові товари за цінами, які встановить Китай, тобто дорого).
Читати такожСхідні сюрпризи: якими будуть наслідки перших санкційних ударів Сходу по Росії
Але є дуже велика продовольча проблема. Росія і Україна – це постачальники близько третини продовольства в світі. І якщо з цих країн не буде поставлятися продовольство (а в Україні не почнеться посівна), то світу взагалі і Китаю зокрема, як мінімум, загрожує різке зростання цін на продовольство, що може сильно не сподобатися жителям Піднебесної, як максимум – глобальний голод.
Тобто Китаю конче потрібно, щоб війна у нас в країні закінчилася (Індії, до речі, теж з цієї ж причини) і почалася посівна в потрібні терміни.
Читати такожЧому Путін постарається завдати максимальної шкоди в найближчі дні-тиждень
Упевнений, що українська дипломатія бачить ці перспективи і може тиснути на Китай в цьому напрямку, щоб він зайнявся своєю «молодшою сестрою» і змусив її припинити війну на прийнятних для України умовах.
Нам їжі вистачить. Смикання Китаю мені подобаються. І це треба використовувати. Чи можуть вони зупинитися? Цілком. Для того, щоб викинути росіян із Казахстану досить було двох дзвінків навіть не глави Китаю, а міністра закордонних справ до Москви і Казахстану.
Тарас Загородній, політичний та економічний експерт