Учора російський "Левада-центр" опублікував дані про ставлення росіян до "конфлікту з Україною". Російська соціологія - це особливий жанр пропаганди, тут все очевидно. Але варто зафіксувати ці цифри, щоб подивитися, як їх інтерпретуватимуть на різні аудиторії.
Згідно з "Левадою", дії російських військ в Україні підтримують 76% дорогих росіян. Що цілком укладається в легенду про "20% зрадників". Тобто, номінально ситуація стійка.
Найбільше підтримують у Москві - 84%. А також люди 55+ (80%). Тобто війна найбільше подобається тим, хто в ній не бере участі.
Найменше (63%) схвалюють дії росвійськ у категорії 18-24 роки. Тобто, потенційні строковики. Характерно, що виразно підтримує війну 21% у категорії 18-24, а серед 55+ - аж 56%. Російські пенсіонери радісно готові вбити своїх дітей і онуків.
Ще один момент - реакція на Курськ. У серпні було зафіксовано зростання кількості тих, хто виступає за продовження війни - з 34% до 41% на тлі зниження підтримки переговорів - з 58% до 50%. А у вересні народ звикся, і пішла інша динаміка: за продовження війни - 39%, за переговори - 54%.
Категорично наполягають продовжувати війну москвичі - 58%. Навіть пенсіонери помітно відстають - 43%. А серед 18-24 рр. - 27% за продовження війни і 64% за переговори.
Якби Путін ухвалив рішення припинити "конфлікт" просто зараз (зберігши захоплене) - його підтримали б 72% росіян. Цей показник повільно зростає. Близько 30% росіян стабільно готові закінчити війну і повернути захоплене, 60% - не готові нічого повертати.
Що цікаво.
Незважаючи на всі епічні "перемоги" російських військ, на захоплення наших міст і повільне просування на низці ділянок, порівняно з травнем 2023 р. кількість тих, хто вважає, що "СВО" принесла більше користі, ніж шкоди, знизилася з 38% до 28%.
47% росіян, за даними "Левади", вважає, що "СВО" принесла більше шкоди, ще 25% вагається з відповіддю.
У ставленні до "СВО" думки чоловіків розділилися, а жінки не схвалюють: 20% вважають війну корисною, 55% - шкідливою. Також шкоду бачить 55% у категорії 18-24%.
Користь від війни отримали пенсіонери та москвичі.
Головна причина, через яку війну оцінюють як "шкоду" - це загибель людей, горе, страждання (52%). Росіяни втрати поки що терплять, але відчувають їх.
Атаки на російські об'єкти та захід у Курськ як шкоду оцінюють лише 3%.
Щодо "користі" - на першому місці захоплення територій (26%). 11% шизофреніків радіє, що "зупинили розширення НАТО"...
З лютого 2024 р. - тобто після захоплення Авдіївки та низки інших територій - оцінка "СВО" як успішної знизилася з 70% до 60%. Ось такий парадокс.
Заради миру росіяни, як і раніше, не готові йти на поступки (лише 20% згодні) і категорично проти повернення захопленого (21% готові віддати південь, 16% - Донбас). Зате 60% готові негайно припинити вогонь, а 87% хочуть обміну полоненими.
Разом. Цифри "Левади" показують, що підморозка по лінії фронту буде милостиво сприйнята росіянами. Якщо шуганути пенсіонерів і москвичів, то війна різко перестане бути популярною в цілому.
Це чітко корелюється з даними про втрати: Москва не воює, тільки заробляє, тому їй все подобається.
Ці цифри ідеально вписуються в картину "Україна повинна відмовитися від територій в обмін на щось". Виглядає як аргумент Кремля: бачите, ми готові, тільки Київ упирається.
І західні бойові листки, і росіяни синхронно намагаються видати відмову України від територій як щось, що сталося.
Але при цьому в обмін на що - категорично незрозуміло.
Настільки зворушливе єднання у вимогах до України вже було - наприкінці 2021 - початку 2022.
Якщо хтось хоче зобразити якусь перемогу, варто постаратися і придумати щось конкретне.
Радник міністра оборони, блогер, журналіст. Проживає у Харкові. Активно коментує в соцмережах події, що відбуваються в країні і світі. Працював координатором проєкту "Флот-2017". До цього обіймав посаду заступника голови правління Українського центру розвитку музейної справи.