Верховна Рада ухвалила так званий законопроєкт про олігархів, незважаючи на те, що документ відправлений на ознайомлення Венеційській комісії.
Власне, влада дуже поспішала його ухвалити саме тому, що вона дуже боїться її негативного висновку (який, скоріше за все, “Венеційка” якраз надасть). Однак, навіть за наявності негативного висновку, цей закон навряд чи вже скасують. Адже рішення Венеційської комісії носять рекомендаційний характер і дуже часто бувало таке, що Україна до відома, але не виконувала рішення цієї інституції.
У подальшому цей закон стане інструментом для популістських цілей Зеленського і його команди, які тепер постійно боротимуться з олігархами. Кого ним вважати - згідно закону визначатиме Рада нацбезпеки і оборони.
Реально ми матимемо справу із тим, що цей закон буде інструментом для зведення політичних рахунків зі своїми опонентами. Умовно кажучи, якщо якась політична сила буде заважати Зеленському чи Слугам народу, то очевидно, її оголошуватимуть олігархічною, тобто такою, що бере гроші у олігархів. Така сама доля чекає і на людей, які йтимуть всупереч Зеленському і його команді (тим паче, що за цим законом це буде зробити достатньо просто, а оскаржити - важко). Тому дія цього закону буде більше схожою на “полювання на відьом”, спрямоване на забезпечення авторитарної влади Зеленського.
Однією з перших жертв тут, до речі, може стати Петро Порошенко. По-перше, він за всіма ознаками є олігархом - у цьому ніхто ніколи не сумнівався.
По-друге, тепер у Зеленського з’явився політичний інструмент, аби вивести його та його партію з політичної гри. Тобто у даній ситуації для Порошенка будуть створювати різноманітні перепони для його політичної сили і його самого як політичного гравця, апелюючи до цього закону.
Читайте також"Влади олігархів в Україні не більше не буде": Зеленський оголосив ультиматум великому бізнесуТож Петро Олексійович зіштовхнеться з проблемами, наприклад, реєстрації його політичної сили на виборах чи з різними санкціями, які ухвалюватиме РНБО. Тому що би не сказав Порошенко і з якою б позицією він би не виступив, ЗМІ тиражуватимуть це як “олігархічну позицію”.
Посилить це політичну кризу у майбутньому чи ні, можна говорити лише гіпотетично, бо на сьогодні парламент і Кабмін працюють - наявність осіб із протилежною думкою ніяк не впливає на хід прийняття рішень.
Костянтин Бондаренко, політолог, історик, керівник фонду "Українська політика", спеціально для Главреду