У сукупності це виклик, на який не можна не відповісти, але навіть глибинний християнин Орбан не захотів підставляти іншу щоку під руку, що б'є, а захотів ППО.
Кремлівці цілком усвідомлювали, що роблять, коли влаштовували все це.
Зміною доктрини вони самі собі дозволили застосовувати ядерну зброю в будь-якій точці планети. Мають на увазі Україну, про що і сказав Пєсков, звично договорюючи за "путіна". Пуск по Дніпру ракети без боєголовок був демонстрацією - наступного разу навісимо на неї ядерку. На прес-конференції, оформленій як нарада "путіна" з начальством із ВПК, сценаристи заявили - у нас таких ракет багато, і ми в них постійно щось докручуємо. Докручуємо так часто, що самі забули, яка з них "Кедр", яка "Орешник", а яка "Тополя". Загалом, вам за нами не встигнути. Ми міняємо назви їх раз на квартал, імітуючи гонку технологій на місці. Частіше не можна, ніхто не повірить, і самі остаточно заплутаємося.
Кремлівські сценаристи закінчили прокручувати весь цей фарш у п'ятницю і пішли на вихідні, задоволені собою. Нехай тепер у НАТО та інших болить голова. На радощах від виконаної великої роботи дозволили навіть Медведєву бухнути з Машею з МЗС, а не на умовних трьох - із дзеркалом і айфоном.
Шоу вийшло так собі. Кремлівським сценаристам категорично не вистачає Пелевіна. Він би закрутив сюжет. А так нрада "путіна" з ВПК нагадала про засідання ДКНС у серпні 1991 р. з оголошенням воєнного стану і відсторонення Горбачова тремтячими руками. Начальники ВПК з таким тужливим виглядом зачитували з листочків тексти, як вони готуються почати ядерну війну, що на їхніх мордах ясно читалося, як нас це все вже задовбало.
Актор, який зображував "путіна", намагався їх підбадьорювати і весь час повторював, що всіх нагородить, включно з трудовими колективами. Особливо того роботягу, який пофарбував ракету так, що ніхто не міг зрозуміти, яке в неї тепер маркування - "Тополь", "Кедр" чи це вже щось нове. Актор старався - активно ворушив шкірою обличчя і чергово посміхався щоразу, коли говорив, які ми всі молодці і будуть нагородження. Ці посмішки були як запис сміху за кадром у нудних гуморинах. На з'їздах КПРС у таких випадках усі плескали в долоні, але оплески босів ВПК з нагоди ядерної війни і вигуки "Ми всі помремо, яка радість!", не зрозумів би навіть Пелевін.
У підсумку прелюдія до ядерної або третьої світової війни виходила на три бали за шкалою з десяти балів.
Але НАТО та інші не могли залишити це шоу без уваги, навіть якщо росіяни грали ролі геть погано. По-перше, по Дніпру прилетіла цілком реальна болванка, хоча й не вибухнула, але шуму наробила. По-друге, всі давно чекають, коли росіяни зобразять щось таке. У результаті НАТО та інші теж стали збиратися з думками.
Першою відреагувала адміністрація Байдена і наклала санкції на Газпромбанк. Першими їх відчули русотуристи в Туреччині та ОАЕ, коли банкомати стали їм відповідати - "Невідома карта" на спроби засунути в них газпромівську карту UnionPay. Під ці санкції Білого дому потрапило ще півсотні російських банків. Лондонський Сіті теж відреагував - великий банк HSBC припинив приймати будь-які перекази, включно з фізичними особами, з Білорусі та РФ. У "хороших росіян" і просто агентів ФСБ тепер проблеми з отриманням зарплат на карту. Схоже на прелюдію до електронної банківської блокади РФ.
Рютте, коли подивився в п'ятницю шоу "Путін" і боси ВПК", терміново сів у літак і вилетів до США, щоб у суботу обговорити це з Трампом на його ранчо у Флориді. Штаб НАТО і світової революції тимчасово розмістився на ранчо Трампа. Рютте вже призначив на 26 листопада в Брюсселі нараду голів МЗС НАТО для вироблення відповіді на шоу босів ВПК із "путіним".
Глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро серйозно готується до неї і 23 листопада дав інтерв'ю Бі-Бі-Сі, в якому повідомив, що Україна може бити французькими ракетами по РФ, і в Єлисейському палаці не виключають відправлення військ на допомогу ЗСУ. Формується франко-британська ініціатива. Час дзвонити Макрону і просити: "Введи війська!", - і нехай у кремлівців теж поболить голова.
Де-факто в цьому напрямку виступив і Залужний, коли в день прильоту по Дніпру заявив про початок третьої світової війни, а 23 листопада повідомив "Українській правді" про те, що РФ може атакувати країни НАТО після 2027 р. З весни про атаку з боку РФ близько 2027 р. кажуть і деякі європейські генерали, включно з міністрами оборони Чехії та ФРН.
Такі заяви можна трактувати двояко - як заклики готуватися до відбиття і як поради завдати попереджувального удару. Генерал Бен Ходжес, екскомандувач військами НАТО в Європі, який став після вторгнення 2022 р. радником Залужного, не без досади зауважив 22 листопада в інтерв'ю телеканалу "Франція 24", що війну можна було закінчити ще 2023 р. вигнанням військ РФ з України.
Перед нарадою в Брюсселі явно активізувався пул тих, хто налаштований закрити проблему "расея", якщо не за 24 години, то за 24 дні, і вважає, що для цього підходять не тільки економічні, а й військові інструменти. У цьому контексті цікаво, що нью-йоркська "Таймс" перейняла естафету у лондонської "Таймс" з ідеєю повернення Україні ядерної зброї як засобу стримування агресії РФ. Деякі аналітики вважають, що цю думку "Нью-Йорк таймс" могли підкинути з ранчо Трампа, де обговорюють ідею визнання підпису Клінтона під Будапештським договором керівництвом до дії, а не просто автографом. Для республіканців такий підхід природний з низки мотивів.
Чим конкретно закінчиться нарада Рютте з главами МЗС країн НАТО 26 листопада складно спрогнозувати, але голова у кремлівців після неї болітиме точно. Якщо Зеленський уже змінив риторику і сказав 23 листопада, що він із нетерпінням чекає на план Трампа, то кремлівцям теж доведеться щось змінити у своїй поведінці та сценаріях. У кремлі є адепти, здатні зрозуміти, у що вони скопом вляпалися з 19 по 22 листопада і спробувати розтлумачити це іншим.
Якщо навіть абхази відчули, що треба валити з рубльової зони, і делікатно просять Москву надрукувати їм власну валюту, то аналітики з трьома освітами повинні бачити ситуацію ширше.
Делікатність абхазів виразилася в тому, що вони просять випробувати на них нову валюту "союзної держави" РФ і Білорусі. Абхази не можуть прямо сказати, що хочуть "Геть від Москви" і рубля, що падає, тому вдають із себе більших фанатів "союзної держави", ніж лукашенко і "путін" разом узяті. Абхази побоюються, що буде як у 1992-1993 р., коли громадяни РФ поїхали з радянськими рублями спустошувати прилавки екс-союзних республік. В Україні тоді для захисту від них ввели купоно-карбованець, але в Абхазії не здатні на таке. Тому просять надрукувати їм щось несхоже на рубль, і неважливо, як це називатиметься. Нехай ці гроші називаються один "путін" і буде він дорівнює ста "лукашенкам", аби тільки вони не були схожі на рублі РФ і Білорусі.
У кремлівців після шоу з ядерною ракетою і бездонним ВПК є три стратегічні варіанти дій.
Перший - як "жест доброї волі" самим вивести за 24 години війська з України, виплатити якісь репарації, видати когось у Гаагу, і цим закрити тему "сво". Другий - зробити це після довгих переговорів із перестрілками і грюканням дверима. Третій - продовжувати наполягати і чекати, коли смертний вирок РФ приведуть у виконання. У першому випадку державне утворення РФ може зберегтися, у другому - можливо збережеться, але не в нинішньому обсязі, у третьому - зникне безповоротно.
Сергій Климовський - український історик і блогер, кандидат історичних наук, відомий археолог. Тривалий час займався розкопками на території української столиці. Є творцем київського громадського музею "Замкова Гора". У блозі на своїй сторінці у Facebook аналізує питання політики, геополітики, російсько-української війни.