Монголія ратифікувала Римський статут. В складі Міжнародного кримінального суду є суддя з Монголії, один з 18. МКС видав ордер на арешт Путіна у березні 2023 року. І до того Путін уникав візитів у будь-яку країну, яка ратифікувала Римський статут.
Але влада Монголії не збирається його заарештовувати під час візиту 3 вересня і доправити до Гааги.
Це зрада? Безперечно. Бо це прецедент.
Чи був у уряду Монголії вибір? Ні. Не було.
Якщо Росія захотіла показовий кейс, а Китай підтримав - все, ваші опції закінчилися. Якщо ви Монголія.
Чому? Бо Монголія, країна з мізерним населенням, величезною територією (3 млн людей на 2,5 України за площею), величезними природними ресурсами і майже нульовим військовим потенціалом, обережненько затиснута між Китаєм і Росією.
Крім того, єдиною причиною чому Монголія взагалі зберегла незалежність після 1949 року (здобула вона незалежність після Сіньхайської революції) - її буферний статус між СРСР (зараз Росією) і Китаєм. Взаємне стримування двох великих держав гарантувало відносну незалежність Монголії. Після 1991 року Китай отримував своє завдяки економічній експансії. Яку довів майже до абсолюту.
Уряд Монголії з 2012 року зумів знизити залежність від Китаю з 82% до 65% зовнішньої торгівлі. У Росії там приблизно 20+%. У Китаю і Росії також левова частка інвестицій. Почала активізуватися торгівля з Південною Кореєю, Японією тощо. Але як? Правильно, через територію Китаю та Росії. Росія і Монголія співпрацюють в енергетиці, в інфраструктурних проєктах, а Монголія, хоч і є демократією, демократія вкрай залежна від двох диктатур порч.
І от уявіть: вони заарештували Путіна. Тиск з боку Росії. Тиск з боку Китаю. Якщо Росія вирішить (а нема причин думати що не вирішила б) здійснити військовий тиск - у Монголії нуль шансів. Навіть якби у неї були партнери, готові постачати зброю, це фізично немає можливості зробити.
Міжнародна політика - це про обставини і можливості набагато більше ніж про бажання і принципи. У Монголії немає можливості заарештувати військового злочинця якщо він президент Росії чи голова КНР без катастрофічних наслідків для себе. Або навіть просто важлива людина в їх системі управління. І коли Монголія ратифікувала Римський статут, її політики навряд могли собі уявити, що мова піде про президента одного з двох їх сусідів. Які ще й входять до Радбезу ООН. І все, немає можливості силою гарантувати виконання угоди - немає виконання.
Так, краще бути багатим та здоровим, ніж бідним і хворим. Але іноді обирати тобі доводиться між положенням України і положенням Монголії. Нам пощастило більше. Хоча б з географією і історичним контекстом станом на 24.02.2022. У нас по більшій частині західного і південно - західного кордону місцями складні сусіди, але вони вписані у систему адекватного світу. У нас є можливість побудувати логістику зброї і допомоги. У нас достатньо населення (при всьому демографічному пеклі), щоб мати можливість чинити спротив. І нам не треба балансувати між двома країнами, кожна з яких може легко нас поглинути.
Юрій Богданов - блогер, аналітик, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики. Колишній радник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації. У 2010 закінчив Київський національний економічний університет.