В Росії хочуть перейменувати Чорне море на Руське. Як пояснив автор ідеї – депутат Саратівської облдуми від КПРФ Денис Буланов, саме так століттями називалося це море.
Чорне море справді називалося Руським, але тоді, коли сучасна Росія не мала жодного відношення до Русі. Неодноразово зазначав, що сучасна Росія співвідноситься з Руссю так само, як, вибачте, гонорея з гонораром. Слово «Русь» більше схоже на «рись» або «рис», аніж на слово «Росія».
Росія просто вкрала бренд. До речі, дуже пізно – всього лише 300 років тому. Цю крадіжку вона здійснила через грецьку мову і назвалася Росією. Руссю вона не могла назватися, тому що в усьому світі знали, що Русь – це Україна. Крадіжка ця сталася лише у XVIII столітті, а апелюють росіяни зараз до того, що було в XI-XII століттях. Це цілковите безглуздя.
Нинішня Росія до Русі немає абсолютно жодного відношення, як Мозамбік сьогодні до Португалії чи Індія до Англії. Росія і Русь – це різні країни за тисячі кілометрів одна від одної, не пов’язані нічим, крім того, що якісь там дрібні князьки з нашої території колись туди зайшли-забрели або їх туди призначили, і все. Але таких князьків у нас безліч. Наші князі були і в Данії – там король Вальдемар колись керував, і у Франції – королева Анна і її нащадки майже вісім століть керували Францією.
Тобто Росія не має жодного відношення до історичного спадку Русі. Ба більше, скрізь написано «руський», саме через літеру «и», Київ – теж через літеру «и». Навіть ніякого Владіміра в літописах не було – був Володимир. «Владімір» – це болгаризм, церковно-слов’янська мова, що з’явилася на території Росії тому, що місцеве фінно-угорське населення не говорило по-слов’янськи, а брало свою мову саме з болгаризмів.
Тож усе це є супер-дешевими маніпуляціями. Це так само, як африканська країна і колишня португальська колонія Ангола спробувала назватися «Портубалією» і намагатися претендувати на весь спадок Піренейського півострова. Це був би повний абсурд, аде саме до такого абсурду дійшла Росія.
Росія – це злодюга, який змінює собі паспорт для того, щоб отримати чужий спадок. Коли Чорне море називалося Руським, нинішня територія Росії називалася Суздалем і Меряма й не була ніякою Руссю.
В літописах XII століття чітко написано, що Суздаль – не Русь, Володимир на Клязьмі – не Русь, Рязань – не Русь, Смоленськ – не Русь, навіть Новгород – не Русь. Про це написано чітко і однозначно в різних літописах. Ба більше, існують новгородські берестяні грамоти, де йдеться про те, що, коли вони з Новгорода їхали до Києва, то вони їхали в Русь. Не кажучи вже навіть про те, що Новгород до нинішньої Росії жодного відношення не має, адже московити просто вбили всіх новгородців у XVI столітті.
Іншими словами, в той час, коли Чорне море називалось Руським, і коли Київ і Львів називалися Руссю, як і інші українські міста, нинішня територія Росії називалась Заліссям або Суздаллю, перед тим – Меряма, а після того – Москова, Московське государство. Якщо ви, наприклад, візьмете першу російську газету 1702 року, то там написано «Вєдомості Московского государства». Тобто у 1702 році ще ніякої Росії не існувало – було Московське государство.
Відповідь на питання про те, чому ідея про перейменування Чорного моря на Руське виникла в Росії зараз, проста: росіяни просто надихнулися прикладом Трампа, який перейменував Мексиканську затоку на Американську, і змавпували його. Коли люди хочуть комусь сподобатися, вони починають повторювати, тобто мавпувати, жести іншої людини, дзеркалити її. Так вони намагаються знайти якийсь ключик до людини, такий дешевий маніпулятивний метод. І росіяни цим займаються.
Крім того, тут є і політичні мотиви, тобто таким чином росіяни намагаються прив’язати Чорне море до Росії. А ще – показати Трампу, що вони такі самі як і він.
Хай там як, але навіть якщо в Росії таки почнуть називати Чорне море Руським, для інших держав це не матиме жодного значення і нічого не змінить. Росіяни можуть робити що завгодно, зокрема, називати Чорне море Російським, але й ми теж можемо – зокрема, називати Росію Заліссям, Заліською Федерацією (хоча насправді вона ніяка не федерація) або Заліським паханатом, або Заліським ханством. До речі, колись Московія називалася Заліською Ордою.
Є московитський твір XV століття «Задонщина», і там якраз Росія називається Заліською Ордою. Ми можемо обирати будь-який варіант, зокрема, називати Росію так, як називав її Шевченко, – Московщиною.
Олександр Палій, історик, політичний аналітик, спеціально для Главреда
Олександр Андрійович Палій (народився 7 жовтня 1974, Звенигородка, Черкаська область) – український історик, експерт-політолог, політичний консультант. У 2006-2010 рр. був провідним експертом Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України. З 2010 року працює як політичний консультант.
Олександр Палій є автором близько 70 наукових публікацій, близько 700 газетних і журнальних публікацій, 150 відеосюжетів, а також редактором 6 книг. Є автором книг: «Ключ до історії України» (2005), «Навіщо Україні НАТО» (2006), «Заборонити рашизм» (2023) тощо, пише Вікіпедія.