Відмова від щорічного призову на строкову в Україні службу пов’язана з реформуванням Збройних сил, але жодним чином – зі стандартами НАТО. У кожній країні Альянсу є свої підходи і розуміння строкової служби, професійної армії тощо. Бо не можна порівнювати радянську строкову службу зі строковою службою у Франції, Німеччині чи тою, яка колись була у США.
Радянський призов давно треба було скасувати. Призов, коли півтора роки людина займається господарською діяльністю, а не бойовою підготовкою – це недопустимо в умовах війни з Росією.
Сьогоднішня строкова служба є контрпродуктивною – люди, які її проходять, фактично не є членами екіпажу, як кажуть військові, разом з тими, хто бере участь у бойових діях. Тобто строкова служба не бере участі в бойових діях , професійна – бере і виходить так, що в одній військовій частині є люди, які займаються господарською діяльністю, а інші готуються до ведення бойових дій. Це абсолютно неприпустима ситуація і, відповідно, неефективне використання ресурсів. Та найголовніше – це контрпродуктивно з точки зору сенсу військової служби загалом.
Військова служба є непривабливою і від неї тікають, це є корупційним середовищем. Щоб цього позбутися, можна запровадити загальну підготовку військових. Називати це можна як завгодно – строкова служба або загальна військова підготовка для громадян України (у тому числі, для дівчат). Ця базова військова підготовка може тривати 2-4 місяці, а не півтора роки, але у цей час займатимуться виключно бойовою підготовкою.
Читайте такожУ Слузі народу пояснили, чи скасують терміновий призов в арміюТобто створити стандарт цієї підготовки, який був би достатнім для того, щоб людина потім підписала контракт і почала готуватися вже для отримання військової спеціальності у професійній армії, або підписала контракт і пішла в резерв для того, щоб служити в територіальній обороні або ж бути записаною до мобілізаційного резерву.
Такого підходу було б достатньо, бо він відкрив би можливості для отримання всіма громадянами України базової військової підготовки, набагато підняв би можливості збільшення мобілізаційного резерву, кадрового резерву для професійної армії та територіальної оборони. Оскільки молодій людині було б цікавіше взяти участь у інтенсивному курсі, на якому б давали конкретні навички замість того, щоб підмітати плаци чи ходити строєм у спеку.
Строкова служба не має займатися господарською діяльністю – цим мають займатися відповідні фірми, які б прибирали територію і чистили б картоплю.
Строкова служба зараз – це шматок совку, який тримається 30 років і на нього чомусь моляться. Адже коли люди півтора року займаються бозна-чим, вони не є частиною готового до бою ядра, а обслуговуючим персоналом.
У законі «Про національний спротив» зроблено крок до цього, коли йде мова про професійну армію, резерв тощо. Єдине, чого там не вистачає – підготовки за єдиним стандартом. У такому разі це було б ідеальним рішенням, завдяки якому людина за 3 місяці виконала б і свій священний обов’язок, і армія отримала б кадровий резерв. Але для цього знадобиться ще один закон.
Насправді питання скасування призову вітає у повітрі – це рудимент, який нам не потрібен. І якщо хтось скаже про те, чи можна навчитися чомусь за 3-4 місяці, то відповім – можна, якщо взяти тренажери, сучасні методики і 24 години людину навантажувати, то вона за місяць може навчитися тому, чого півроку навчають в армії, паралельно фарбуючи траву чи займаються чищенням картоплі.
Тим паче, що в Україні вже більша частина армії – контрактна. Адже воюють тільки контрактники, а не призов. І те, що призовники мають якесь величезне значення для армії – це ілюзія. І якщо прибрати совковий призов, то від цього армії буде лише користь.
Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння з міжнародних питань, спеціально для Главреду