Терор Одеси в ніч на 1 травня... Нова тактика Shahed-136, з вдячністю аморфності міської влади...
У ніч на 1-травня РОВ здійснили черговий наліт на Одесу, під час якого було завдано ударів по цивільній інфраструктурі та житловим цивільним об'єктам. Черговий терор заради терору, але з новою тактикою, яку РОВ регулярно вдосконалюють.
Перш за все, цього разу Shahed-136 заходили на Одесу двома хвилями, перша група - 6 дронів, друга група - 13. Один Shahed-136 до самого завершення нальоту крутився в повітряному просторі на безпечній відстані в Чорному морі.
Здавалося б, кілька хвиль нальотів, що в цьому нового? А відмінними рисами стало те, що перша хвиля заходила на висотах 500 метрів, що загалом робило їх доступними цілями для всіх засобів ураження.
Але ось друга хвиля заходила на місто вже на висотах 2-2,5 кілометра, що робить їх недоступними для мобільних вогневих груп і деяких типів ЗСУ, розміщених уздовж берегової лінії. А ось уже за береговою лінією, в районах густої багатоповерхової забудови, Shahed-136 дуже швидко знижувалися на висоти в межах 500 метрів, після чого завдавали ударів.
Чому саме так?
Тому, що окупанти не ідіоти, і прекрасно розуміють, що основна частина мобільних груп перебуває в прибережній зоні, так само як і ЗСУ, а тому, саме цю ділянку вони долають на висотах 2-2,5 кілометра. Але потім, коли починаються житлові райони, особливо з багатоповерховою забудовою, де застосування МОГ і ЗСУ пов'язане з ризиками, вони сміливішають і знижуються, оскільки удари з висот 2-2,5 кілометра це просто жахливий розкид точності.
Основні райони заходу на Одесу вони так само вибирають на висотах 2-2,5 км дуже цікаві - Аркадія, Дельфін, Відрада, 10-та станція Фонтану тощо. Наприклад, збивати Shahed-136 в Аркадії це гарантовані наслідки по багатоповерхівках, які там налаштовані. Але...
Я неодноразово говорив про те, наскільки складна ситуація в Одесі з протидією терору Shahed-136 і якщо говорити про ефективне їхнє знищення, то не над містом і навіть береговою лінією, а над морем! Але для цього необхідна достатня компонента засобів ППО малого радіусу дії, або повітряних перехоплювачів типу легких ударних гелікоптерів і турбо-гвинтових штурмовиків. Але в контексті кожної цієї компоненти виникає автоматично питання щодо боєкомплекту.
Чи вистачатиме ЗУР та інших боєприпасів, якщо кількість нальотів зростатиме?
І тут ми повертаємося до базової системи захисту - РЕБ!
Я неодноразово вже писав, говорив, коментував, що для Одеси базовою системою захисту від Shahed-136 має бути РЕБ квартального типу - створення квадратів від урізу моря і вглиб самого міста. Це базовий захист міста, що працює 24/7, за будь-яких умов, від якого відштовхуються всі інші ешелони ППО.
Але, знаєте, що найсумніше?
Одеса, одне з найбагатших міст в Україні, з однією з найвищих щільностей олігархів на квадратний метр, є єдиною областю, яка не зверталася в Генеральний штаб ЗСУ за наданням послуг зі створення мережі РЕБ!
Такі проєкти реалізовано в Києві, Миколаєві, навіть Житомирі, в інших містах вони або на початковому етапі, або на завершальному, але в Одесі з цього приводу ніхто не заморочується. Хоча, отримання відповідного погодження, створення проєкту мережі та її облаштування, це в середньому 3 місяці турбот...
Якщо хто забув, перший Shahed-136 здійснив наліт на Одесу в серпні 2022 року. Три місяці вже минуло...? Звичайно, адже куди простіше приїхати на місце загибелі цілої сім'ї від удару дрона-камікадзе, із сумним обличчям і виразом співчуттів, із супутніми прокльонами окупантами, ніж виділити кошти для захисту цих сімей.
Коваленко Олександр народився 15 грудня 1981 року в Одесі. Закінчив Одеську Академію зв'язку ім. Попова. З 2014 року бере активну участь у протидії агресії Росії проти України. Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір". Провідний експерт Українського Центру дослідження проблем безпеки. Український політичний і економічний блогер під ніком "Злий одесит".