Турбулентність в елітах Росії: що нам про це потрібно знати

Путін / Коллаж: Главред, фото: скріншот YouTube, ua.depositphotos.com

Тема транзиту влади в РФ, попри заяви самого Путіна, є табуйованою.

Аналітичний центр Ділова Столиця провів дослідження «Наступники Путіна. Хто і як готується до транзиту влади в РФ». В елітах Росії починаються певні турбулентні процеси повʼязані зі зменшенням фінансового пирога, безпрецедентним в новітній історії переділом майна і лавиноподібним розширенням кола тих, кого можуть посадити вже сьогодні (недоторканними залишилися лише 20 людей з оточення Путіна, середня і вища ланки ФСБ та ФСО). Звичайно, завтра ніякої зміни влади в Росії не буде, але процеси, які запущені, вселяють певний оптимізм.

Нижче -дуже коротке резюме.

Отже, головні висновки з дослідження:

* Тема транзиту влади в РФ, попри заяви самого Путіна, є табуйованою, В той же час еліти вже почали мислити і діяти в логіці транзиту (підготовки до транзиту).

* Ключовими факторами, які прискорили транзитну логіку, є зменшення бюджетного пирога і розгортання масової націоналізації/реприватизаціі, яка в грошовому еквіваленті є масштабнішою за приватизацію 1990-х років.

* Важливо зазначити, що ключовою фігурою в націоналізації є генеральний прокурор Краснов. Але при цьому, Краснов не отримав політичної субʼєкності.

* На сьогодні можемо чітко говорити, що армія не набула субʼєктності і перспективи набуття цієї самої політичної субʼєктності є мінімалістичними.

* Крупний бізнес остаточно втратив політичну субʼєктність і все більше перетворюється на прохача дотацій з держбюджету.

* В ФСБ де-факто існує двовладдя, коли перший заступник голови ФСБ Корольов напряму виконує завдання, поставлені Путіним, в обхід свого безпосереднього керівника Бортнікова. При цьому ФСБ зберігає свою головну роль в репресивній системі РФ. На сьогодні свого кандидата в президенти в службі просто не існує. І, виходячи з позиції Путіна щодо дуумвірату, в середньостроковій перспективі такого кандидата може і не зʼявитися. Якщо все буде розвиватися за таким сценарієм, ми будемо бачити боротьбу різних груп впливу в ФСБ на стороні тих чи інших груп — учасників транзиту.

* На сьогодні вибудовується система, в якій вагому політичну силу має лише кілька груп впливу: це тандеми Патрушев-Чемезов, Ковальчуки-Кірієнко та, імовірно, Ігор Сєчін.

* Сімʼя Путіна не оформлена в якусь політичну групу, але з великою долею імовірності ми можемо припустити, що перший електоральний цикл транзиту влади пройде під слоганом "Ми продовжуємо курс Володимира Путіна", а тому сімʼя буде важливою частиною цього самого транзиту.

Про персону: Вадим Денисенко

Денисенко Вадим Ігорович (нар. 7 квітня 1974, Київ) – журналіст, бізнесмен, народний депутат України VIII скликання. У 1997 закінчив Київський університет імені Т.Шевченка, спеціалізація «Українська мова і література», в 1998 – факультет гуманітарних наук Києво-Могилянської академії.
Доктор історичних наук (дисертація про створення авторитарного режиму Віктора Януковича, співзасновник Еспресо TV, співавтор книги про наріжні закони функціонування політики "політики не брешуть"), пише Вікіпедія.

Виконавчий директор Українського інституту майбутнього (2020-2023).

З вересня 2023 і дотепер – радник керівника Української добровольчої армії (УДА) Дмитра Яроша з інформаційних питань.

Джерело

Новини заразКонтакти