Навіщо РФ посварилася з Азербайджаном?

Алієв і Путін / Колаж Главред, фото - сайт Кремля, скріншот

Що цікаво - російські офіційні особи синхронно звинувачують у налаштуванні Вірменії та Азербайджану проти Росії якісь зовнішні сили.

Останнім часом чимало поганих новин, які зливаються в загальний мінорний фон. У цій ситуації треба пам'ятати, що в України є найпотужніший союзник - російська упоротість. Росіяни нескінченно вдосконалюються в умінні створювати собі проблеми.

Ми також небезталанні в цій частині, але у росіян набагато більший масштаб і завзяття. У цьому вони воістину наддержава.

Яскравий приклад - ситуація з Азербайджаном.

Країна - найважливіша. Бжезинський коротко окреслив суть: без незалежного Азербайджану вкрай складно конвертувати / монетизувати незалежність держав Центральної Азії.

Азербайджан за роки кропіткої роботи створив умови для поступового позбавлення від російських пут. Що почало змінювати баланс не тільки на Кавказі. Із зовсім свіжого - це видно з реплік президента Казахстану на адресу Баку, а також із сьогоднішнього візиту президента Узбекистану до Азербайджану.

По істині доленосний процес цього року - вихід на мирну угоду з Вірменією без російської участі. Що вкрай турбує Москву. Бо гармонія на Кавказі позбавляє Кремль можливості паразитувати на розбіжностях.

Парадокс у тому, що цей прогрес гармонізації багато в чому став можливий саме через безпардонність і відверту шизоїдність дій РФ.

Нагадаю, що в грудні 2024 р. росіяни підбили з установки Панцир - С1 над Чечнею цивільний азербайджанський літак. Били ракетами навмисне, розуміючи, що це невійськова ціль. Пілоти дивом дотягнули літак до Актау і врятували десятки життів. Баку за лічені години мав вичерпну інформацію про те, що трапилося, аж до вилучення вражаючих елементів ракети.

Замість того, щоб по-людськи вибачитися, росіяни почали відпиратися, скотившись до особистих образ президента Ільхама Алієва. Причина впертості: Путіну довелося б покарати Кадирова й осіб із найближчого оточення дондона.

Баку терпів три тижні, кілька разів давав пас для нормалізації. Але, переконавшись у неадекватності Кремля, увімкнув заходи у відповідь: випиляв шпигунське гніздо Примакова-онука - структуру "Росспівробітництва" і обмежив російських пропагандистів.

Нинішнє загострення пов'язане з тим, що російські "правоохоронці" вбили двох азербайджанців у Єкатеринбурзі. Найімовірніше вбивати нікого не збиралися, але типовий російський підхід призвів до традиційних наслідків. А потім замість готовності розслідувати традиційно докрутили до міжнародного скандалу. Зі скасуванням візитів офіційних осіб і згортанням культурної активності.

Показово, що зараз Кремль загострює ситуацію і у Вірменії. Москва досягла видатного результату: дві країни з непростими відносинами між собою однаково скептично ставляться до РФ.

Що цікаво - російські офіційні особи синхронно звинувачують у налаштуванні Вірменії та Азербайджану проти Росії якісь зовнішні сили, зокрема - Україну. Хоча і в Єревані, і в Баку вже не соромляться у висловлюваннях щодо московських потуг. Втрата позицій на Кавказі загострить для Кремля цілий спектр проблем і зменшить можливості продовжувати агресію проти України.

Тому.

Якщо немає настрою або становище здається безпросвітним, завжди пам'ятайте: росіяни просто зараз коять якусь дурницю, що неминуче зірве їхні плани в найбільш виграшній ситуації. Це закон.

Про персону: Олексій Копитько

Радник міністра оборони, блогер, журналіст. Проживає у Харкові. Активно коментує в соцмережах події, що відбуваються в країні і світі. Працював координатором проєкту "Флот-2017". До цього обіймав посаду заступника голови правління Українського центру розвитку музейної справи.

Джерело

Новини заразКонтакти