Авіація проти Shahed-136: чому не розглядали варіант з AMX?

20 травня 2025, 06:10
264
Примітно те, що збивати Shahed-136 з авіаційної автоматичної гармати реактивного винищувача це так само позамежний героїзм пілота.
безпілотник, Шахед, ЗСУ
Шахед / Колаж: Главред, фото: Сили територіальної оборони ЗСУ, ua.depositphotos.com

На тлі того, як РОВ намагаються знайти рішення для підвищення показників збиття українських ударних дронів, зокрема, використовуючи досвід одеського - саме одеського Як-52, оскільки в інших областях цей досвід не було перейнято, з незрозумілих мені причин, слід зазначити, що це не оптимальний варіант повітряного перехоплення літаком, того ж Shahed-136.

Причина тому, що використання таких легких поршневих апаратів для перехоплення Shahed-136 з бойовою частиною 50-90 кг, особливо начинених шрапнеллю, - це позамежний ризик як для пілота, так і для літака.

Примітно те, що збивати Shahed-136 з авіаційної автоматичної гармати реактивного винищувача - це так само позамежний героїзм пілота і абсолютна "геніальність" командування... яке відправляє збивати на ближніх дистанціях реактивний літак дозвукову ціль. Особливо тішить реакція наших дуже му-у-удрих "воєнкорів" і ЗМІ, які публікують кадри того, як МіГ-29 або F-16 збивають з автоматичних гармат на зближенні Shahed-136... і ніхто не наважується коментувати того, який це насправді... триндець.

відео дня

Але, не про те мова.

Я неодноразово говорив і загалом з 2019 року говорю про необхідність для України турбо-гвинтової штурмової авіації. І якщо у 2019 на мене ополчилися за мою підтримку Embraer EMB 314 Super Tucano, коли в України була можливість придбати ці штурмовики, то сьогодні ці "експерти" середньої ноги в рот води понабирали. А країна страждає... завдяки таким як вони...

І все ж, не тільки на одному Embraer EMB 314 Super Tucano світ клином зійшовся, але, як виявляється, є варіант реактивного штурмовика, про вкрай цікаві властивості, якого раніше не так часто згадували.

Я маю на увазі італійські International AMX.

Хтось скаже мені одразу - стоп, так ти ж сам казав, що на реактивних винищувачах і штурмовиках збивати Shahed-136 - це самогубство. ТАК, саме так і від своїх слів я не відмовляюся. Але у AMX є дивовижна властивість... він здатний скидати швидкість і без порушення аеродинамічних властивостей йти на зниженій швидкості до 160 км/год!

Тобто, пілот здатний вирівняти літак по відношенню до цілі на крейсерській швидкості 200-250 км/год +/- 20% і на безпечній відстані нейтралізувати мету ракетним або гарматним озброєнням. При цьому на перехоплення самої цілі машина виходить оперативно на швидкості, що в 3-4 рази перевищує крейсерську швидкість Shahed-136.

Я задаюся питанням, чому ми не розглядали AMX як поповнення наших ЗС, або просто про це не йшлося в ЗМІ, але... Факт залишається фактом.

Ясна річ, що F-16 обрали тому, що їх у світі досить багато, а тому, є ширша можливість отримання як бойових одиниць, так і запчастин і боєкомплекту до них. Але реальність демонструє те, що в нинішніх геополітичних та інших реаліях, це анітрохи не простіше, ніж отримати ескадрилью AMX, навчити пілотів, облаштувати інфраструктуру та застосовувати їх більш ефективно й універсально з набагато меншими ризиками.

Тим часом, широкий спектр озброєнь AMX і багатофункціональність їх застосування, міг би дозволити їх використовувати як загальновійськових, так і тилових завдань.

Але, це думки вголос, на кшталт тих, що лунають щодо втрачених можливостей... Або, ще не втрачених?

Ясна річ, від Бразилії ми не те, що AMX, а й банально Super Tucano не отримаємо, а от якщо говорити з Італією? Особливо з урахуванням їхнього зняття з озброєння з минулого року...

Хто такий Олександр Коваленко

Коваленко Олександр народився 15 грудня 1981 року в Одесі. Закінчив Одеську Академію зв'язку ім. Попова. З 2014 року бере активну участь у протидії агресії Росії проти України. Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір". Провідний експерт Українського Центру дослідження проблем безпеки. Український політичний і економічний блогер під ніком "Злий одесит".

Джерело

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти