Блекаут у США та конфронтація з Китаєм: чим небезпечні погрози Трампа Канаді

28 грудня 2024, 08:00
1368
Погрози Трампа не додають стабільності у світі.
Блекаут у США та конфронтація з Китаєм: чим небезпечні погрози Трампа Канаді
Дональд Трамп підвищує ставки та вимагає преференцій від опонентів та союзників / Фото: facebook.com/DonaldTrump

Новообраний президент США Дональд Трамп зробив незвичне привітання з Різдвом, в якому натякнув на територіальні претензії відносно Канади, Гренландії та Панамського каналу.

Проблема в тому, що якщо це все лише жарт, то він затягнувся і вже переходить межі. Наприклад, щодо Канади, все почалося як легкий тролінг, а зараз це переростає в серйозні питання. Це створює тривожну ситуацію, адже такі заяви, якщо вони відображають хоча б частково думку самого Трампа, фактично є кроком назад до системи міжнародних відносин 18-19 років.

Це не додає стабільності у світі, а також шкодить відносинам із союзниками. Канада, наприклад, є членом Великої сімки та НАТО, і подібні дії можуть призвести навіть до торговельної війни між Канадою та США, що завдасть шкоди обом країнам.

відео дня

Щодо Панамського каналу, багато хто зауважує, що контроль Китаю над цим об’єктом є реальною загрозою інтересам США. Ситуація з Гренландією теж не додає позитиву: в сучасному світі ідея купівлі територій виглядає архаїчно, тим більше, що Данія вже давно чітко висловилася проти цього. Такий підхід може надихнути деяких світових лідерів-диктаторів на подібні дії. Наприклад, Росія вже висуває територіальні претензії до України, визначаючи українські землі частиною Російської імперії, а Туреччина може активізувати свої зазіхання на Сирію.

Тому ці "жарти" Трампа мають тривожний підтекст і можуть негативно вплинути на ситуацію у світі. Було б непогано, якби обидві партії США — республіканці та демократи — висловилися щодо цього.

Адже торговельна війна між Канадою та США, може бути серйозною. Наприклад, деякі канадські губернатори кажуть, що Канада постачає електрику до США, і блекаути в прикордонних районах можуть стати серйозним ударом по позиціях Трампа.

Такі погрози реальні, але очевидно, що буде спроба домовитись, адже це стиль Трампа – він спочатку завищує вимоги, а потім починає торгуватися. Увесь його бізнес-шлях свідчить, що Трамп намагається вести переговори з позиції сили, пропонуючи свої "великі угоди". Тому я не думаю, що заяви Трампа матимуть наслідки одразу після інавгурації, але якщо він не отримає те, чого хоче, це може перейти межі і перерости у торговельну війну, яка вдарить по позиціях обох країн-союзників України.

Хоча будемо сподіватися, що цього не станеться. Зараз уже говорять про вкладення величезних грошей у систему безпеки Гренландії. Можливо, ці кошти було б доцільніше спрямувати на посилення системи безпеки Європейського Союзу і континенту загалом.

Зараз у США є серйозний профіцит у торгівельному балансі з Канадою. І Трамп хоче цей баланс виправити, використовуючи досить брутальні методи. Аналогічно він заявляв до Європи, мовляв, вони мають купувати значно більше американського газу і нафти.

З точки зору України, це може бути позитивним моментом, оскільки Трамп таким чином входить у пряму конкуренцію з Росією в Європі. Згадаємо, що саме за Трампа було запроваджено санкції проти "Північного потоку-2". Його позиція цікаво не збігається з позиціями Фіцо чи Орбана, які зацікавлені в отриманні російського газу.

Щодо Арктики, це окрема історія. Разом з Антарктикою вона вважається наступним клондайком. Наразі багато країн претендують на розробку корисних копалин у цьому регіоні. Ці території протягом тривалого часу були недоторканими, але тепер Росія також заявляє про свої претензії на значні території (близько 60%). Також туди прагне долучитися і Китай, тому що для РФ це дуже затратний процес. Подейкували, що у 2023 році в Україні знищували техніку, яку Росія привезла з Арктики. Її розробляли спеціально для таких умов, тому зараз РФ не має ані технологій, ані ресурсів для ефективної розробки цих територій.

Через це Росія може стати молодшим партнером Китаю в Арктиці. А оскільки вона не має змоги фінансово підтримувати гонку озброєнь у цьому регіоні, це також може підштовхнути Росію до завершення війни в Україні, щоб зосередитися на інших проєктах.

Щодо заяв Трампа: хоча швидкого ефекту не буде, протягом кількох місяців після інавгурації ситуація може прояснитися. Він уже висловлював серйозні погрози Канаді, Панамі, Мексиці. Наприклад, у Мексиці Трамп наголошує на екстрадиції мігрантів і побудові стіни. Щодо Панамського каналу, то, найімовірніше, на Панаму буде здійснюватися тиск, у той час як з Канадою шукатимуть компроміс.

Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента", спеціально для Главреду

Хто такий Олександр Леонов

Олександр Леонов - виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента".

Народився 18 березня 1971 року у с. Красносілля Олександрівського району Кіровоградської області. Закінчив Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут".

Працював у Національному інституті українсько-російських відносин (пізніше – Національний інститут проблем міжнародної безпеки) при Раді национальної безпеки і оборони України, Офісі лідера блоку "Наша Україна" Віктора Ющенка (2003-2005 рр.), Секретаріаті Президента України (заступник керівника служби), ГО "Центр розширення можливостей".

Автор низки наукових статей та досліджень на тему використання телебачення і Інтернету в інформаційних війнах, інформаційних спецопераціях і т.п.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти