Увесь рік фахівці говорили про те, що для нормального функціонування ринку електроенергетики необхідно підвищувати тариф для населення. Говорили про те, що держава накопичує борги перед зеленою енергетикою і цей борг сам собою не розсмокчеться. Говорили про те, що Енергоатом летить у прірву.
Говорили балакали, сіли і заплакали.
А потім ухвалили рішення. Яке? Правильно - знизити ще ціни на електрику.
Знизити символічно, але знизити. Причому за рішенням партії та уряду. Так і сказали - з волі президента. А потім ще надої, напевно, сказали підвищити. Теж за дорученням президента.
У підсумку, замість того, щоб вирівняти ціни для населення і промислового споживача, цей проріз збільшують ще більше. Де-факто середненьке підприємство, яке оплачує і доставку теж, платить орієнтовно 3 грн. На сьогодні це різниця у 2 рази. Адже 75% населення тепер платитиме 1,44 грн за кВТ/год.
читайте такожВідклали на "після свят": навіщо Кабмін переніс подорожчання електроенергіїЗа соціальну справедливість типово відповідає різниця в ціні між тими, хто споживає до 250 кВт на місяць і платить 1,44 і тими, хто споживає більше і платитиме стару ціну, 1,68. Біда в тому, що і 1,68 – це тариф, який, де-факто, покриває тільки доставку. Це дуже мало. За саму електрику споживачі з населення платять орієнтовно нуль. Нуль. Таким чином, все населення отримує дотацію. І ті, хто живуть у хрущовці. І ті, хто живуть в Конча-Заспі. Не адресну допомогу, а саме пільгову ціну. Люди, що живуть в Конча-Заспі платять за електрику найнижчу ціну в Європі. Тому що Україна дуже соціальна держава. І готова завжди влаштувати банкет.
А хто платить? Звичайно ж платники податків. Бо за цей аукціон небаченої щедрості заплатить держкомпанія. Енергоатом. Адже це вона буде зобов'язана постачати електрику населенню. І бідному населенню. І багатому. У підсумку всі ми разом будемо субсидувати багатих, які отримуватимуть не ринкову ціну. А за умови ринкової ціни Енергоатом отримав би прибуток. Частину грошей спрямував би на підтримку себе. А частину до бюджету. На дороги, пенсії, школи. Але ні, дешева електрика важливіша. Популізм важливіший.
А що ж олігархи? А нічого. Їх це не стосується. Тариф для ДТЕК та інших вугільників нещодавно був підвищений. Так що олігархи не в накладі.
читайте такожТреба побоюватися голодних бунтів безробітнихЗате накопичує борг, який ляже на бюджет (на тих самих платників податків) і продовжує тихо скиглити Енергоатом, якому кажуть "А ти обійдешся". І журяться інвестори в зелену енергетику, а найнетерплячіші з них починають подавати до суду. Не кажучи вже про корупційні ризики, які є завжди там, де є дві ціни. І ринок продовжує бути тотальним хаосом.
Популізм. Чистої води. І найпарадоксальніше, що популізм непомітний. Мінімальний. Велика частина споживачів не відчує змін. Адже їхня платіжка зменшиться десь на 10 гривень на місяць. Ну може на 20. І навряд чи вони вирішать, що це те саме зниження тарифів удвічі, за яке вони голосували.
Який шлях здорової людини? Так, підвищення ціни. До ринкового рівня. Та адресна допомога субсидіями. Якщо комусь цей тариф не піднімний. В цьому разі багаті платять, і за частину грошей багатих оплачують тарифи бідних. Тут вам і ринок, і соціальна справедливість. Але наш вибір - популізм.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред