Що буде з курсом гривні в 2025-у і навіщо її прив’язують до євро

25 січня 2025, 08:00
933
Прихід Трампа до влади в США навряд чи позбавить Україну американської військової та фінансової підтримки і точно не спровокує обвалу курсу гривні.
НБУ вирішив прив'язати курс гривні до євро замість долара
Зміну курсоутворюючої валюти в Україні з долара на євро важко пояснити чимось, окрім євроінтеграції / Колаж: Главред, фото: УНІАН

Національний банк України ініціював відв’язку курсу гривні від долара і прив’язку до євро. Попри широке обговорення цієї ідеї рішення є суто формальним і, в принципі, ні на що не впливає. Впливає – саме курсоутворення, тобто безпосередньо реальний курс гривні по відношенню до долара, гривні до євро і курс між доларом і євро.

Обидві грошові одиниці – і долар, і євро – є "твердими" валютами, які характеризуються стабільністю курсу. Тому гривню ми можемо прив’язати або до однієї валюти, або до іншої, і це жодним чином не вплине на її курс.

Курс гривні, як і будь-якої іншої грошової одиниці, формується в залежності від валютного балансу. А валютний баланс утворюється з двох напрямків: перший – експортно-імпортний баланс торгівлі товарами, зовнішньо-економічна торгівля товарами; другий – прямий фінансовий баланс, притік і відтік валюти в країну і з країни.

відео дня

Тому прив’язка чи то до долара, чи то до євро – суто формальна. Відтак, курс гривні ніяк не зміниться саме з цієї причини.

Навіщо прив’язка до євро відбувається зараз? Я бачу єдине пояснення: можливо, це робиться в контексті євроінтеграції. Тобто Україна таким чином демонструє, що вона є європейською країною і орієнтується на європейську об’єднану грошову одиницю – євро. Інакше пояснити зміну курсоутворюючої валюти зараз складно.

Оскільки ця прив’язка національної грошової одиниці курсу до певної валюти є формальною, навряд чи будуть бодай якісь політичні наслідки. Умовно кажучи, США не образяться через те, що ми прив’яжемо гривню до євро.

У українців також нема підстав переживати через це. Ніхто й не помітить, що євро замінить долар у якості курсоутворюючої валюти. Для нас має значення курс, який ми бачимо в обмінниках, а він, як зазначено вище, не зміниться через цю новацію.

Що стосується того, яким буде курс гривні найближчим часом, зазначу: підстав для суттєвих коливань немає. У нас зараз поступово відновлюється український експорт, і уряд навіть каже, що ми досягнули в експорті показників, які були до масштабного вторгнення Росії. Крім того, Україна отримує велику зовнішню фінансову допомогу з різних джерел: від міжнародних фінансових інституцій та урядів десятків країн, які підтримують Україну. Це навіть дає можливість НБУ мати рекордні золотовалютні резерви – вони більші, ніж найкращі показники в минулі роки. Це все дає змогу підтримувати відносно стабільний курс гривні.

Так, певна повзуча девальвація гривні є, але як для країни, яка потерпає від багаторічної масштабної війни, курс гривні досить стабільний.

Говорячи про конкретні показники, сьогодні в прогнозах курсу гривні ми можемо орієнтуватися лише на прогнозний курс, який закладений на 2025 рік у Державному бюджеті України – 45 гривень за долар. Хоча досвід попередніх років свідчить про те, що закладений у бюджеті курс, як правило, за результатами року є міцнішим, ніж очікувалося.

Так само я не прогнозую у нас курсових стрибків через прихід до влади в США Дональда Трампа, оскільки впевнений, що фінансова допомога з боку Штатів, як і військова, не припиниться. До того ж, окрім Сполучених Штатів Америки, нас підтримують і міжнародні фінансові інституції: МВФ, Світовий банк, Європейський банк реконструкції і розвитку, а головне – уряди десятків країн. Зараз коаліція підтримки України налічує понад 80 країн, і більшість із них надають нам військову, гуманітарну та фінансову допомогу. Чимало з них уже заклали в свої бюджети не просто продовження фінансової підтримки України, а навіть збільшення її. Ба більше, чимало цих країн заклали в бюджети підтримку України щонайменше до 2027 року, а деякі навіть і до 2030-го.

Тому навіть якщо раптом зменшиться допомога від США, це, звичайно, не буде добре, але ми зможемо розраховувати на підтримку десятків інших країн.

Отже, я не прогнозую жодних потрясінь, які могли б суттєво обвалити курс гривні. Найближчим часом я не бачу підстав для значної девальвації гривні.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України, спеціально для Главреда

Хто такий Андрій Новак

Андрій Новак – український економіст, учений, громадський діяч, автор книги "Як підняти українську економіку". Кандидат економічних наук.

У 2010 році став головою Комітету економістів України. 6 лютого 2019 року офіційно став кандидатом на виборах президента України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти