Дорого, але не досить ефективно: чи потрібен Україні "Залізний купол"

"Залізний купол" - це тактична система, яка забезпечує захист цілей із дальністю 70 кілометрів і менше, а в українських реаліях нам потрібні системи, які захищають від ракетної зброї дальністю 500-1000 кілометрів.

В Україні заговорили про передачу від США протиракетної системи "Залізний купол" / Reuters

"Залізний купол" – це, перш за все, фантазія видання Politico, бо жодних джерел, окрім статті, що підтверджували б передачу Україні цього комплексу від США, ані в Конгресі, ані в Адміністрації Білого дому, немає. Дійсно, вже певний час ведуться перемовини між Україною та Сполученими Штатами щодо передачі систем протиракетної оборони та технологій, та навряд чи йдеться саме про "Залізний купол".

"Залізний купол" - це, в першу чергу, тактична система, яка забезпечує захист цілей із дальністю 70 кілометрів і менше, а в українських реаліях нам потрібні системи, які захищають від ракетної зброї дальністю 500-1000 кілометрів і більше, утім, його можна використовувати на полі бою в українських умовах. Бо в умовах Ізраїлю наносяться удари артилерійською зброєю, ракетними системами, мінометами тощо, тоді як для України – це оперативний і стратегічний рівень, тобто не менше 100-300 кілометрів (наприклад, російські "Іскандери").

Тому незрозуміло, де Україні знадобляться такі системи. Єдине, де їх можна застосувати – це поставити для захисту міста і аеропорту Маріуполя за прикладом Ізраїлю. Бо Маріуполь знаходиться близько до лінії розмежування, і якраз цілі, якими оперує Росія, тут підходять.

Але розмістити такі системи по всій лінії розмежування, якщо поставити собі завдання як Ізраїль, захистити свої війська, для України було б дуже дорого. Хоча на рівні з іншими системами стратегічного значення на кшталт Patriot, то вони коштуватимуть мільярди доларів, тоді як "Залізний купол" може коштувати 90-100 мільйонів, що є цілком прийнятною ціною для України.

Якщо говорити про "Залізний купол" як про протиракетну оборону, то вона не вирішить питань. Бо ті дискусії, які у нас ведуться щодо ПРО – це про стратегічну оборону, яка б перекривала нам усю територію і критичні об’єкти (атомні електростанції, державні та військові системи управління). Тобто це ті системи, які, наприклад, США розташовують у себе на території і можуть боротися із системами дальності 3000-5000 кілометрів. У Ізраїлі вони, до речі теж є – зокрема Стріла-3, які можуть захищати від ракет не гірше і це більш потрібне Україні. Крім того, більш продвинута за "Залізний купол" система, так звана Праща Давида призначена саме для протидії Іскандерам, тож вони б могли підійти нам значно краще.

Реклама

читайте такожЧи зможе Україна прикритися від Росії "Залізним куполом"Також треба зазначити, що подібні системи, навіть якщо вони колись з’являться в Україні, знаходитимуться не на Донбасі, а в глибині території України чи на різних позиціях. Тому що принцип дії протиракетної оборони не у тому, щоб знищувати ракети, коли вони на тебе падають, а коли вони тільки злетіли. І для цього Україні потрібні системи раннього попередження про ракетний напад. Тобто у нас мають бути системи, які через супутник дадуть інформацію про те, що Росія запустила проти нас ракети і за допомогою яких ще у космосі ми зможемо її знищити. Бо коли ракета набере швидкість, знищувати її буде вже важко, не кажучи вже про уламки, які при цьому полетять на територію України.

Саме тому те, що запустило Politico, як на мене, випадає з контексту. Бо виглядає це так, що одна людина щось сказала або придумала, а інші чомусь коментують.

Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння з міжнародних питань, спеціально для Главреду

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Місячний гороскоп на тиждень 25-31 жовтня: доленосний день, збитки або любов усього життяМісячний гороскоп на тиждень 25-31 жовтня: доленосний день, збитки або любов усього життя Зірка Жіночого кварталу в образі розпусної Барбі блиснула голими принадамиЗірка Жіночого кварталу в образі розпусної Барбі блиснула голими принадами Прикмети на 22 жовтня: що не можна робити і як не потрапити в бідуПрикмети на 22 жовтня: що не можна робити і як не потрапити в біду Лев оглянув прайд: навіщо глава Пентагону приїжджав в УкраїнуЛев оглянув прайд: навіщо глава Пентагону приїжджав в Україну Чи варто вакцинуватися тим, хто перехворів на коронавірус: відповідь лікарівЧи варто вакцинуватися тим, хто перехворів на коронавірус: відповідь лікарів

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти