Екоцид по-російськи: навіщо Путін дав вказівку відкрити справу проти України

26 серпня 2021, 06:37оновлено 1 вересня 2021, 12:45
Фабрикація кримінальної справи була необхідна Росії для посилення доказової бази проти України для скарги до ЄСПЛ.
Крим вода
СК РФ порушив справу проти України через припинення води до Криму / УНІАН

Днями Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за статтею "Екоцид" через припинення подачі дніпровської води до Криму з території України.

Росія вирішує цим два завдання. По-перше, так вона відповідає на Кримську платформу, оскільки неспроста про наявність справи стало відомо саме наступного дня після її проведення в Києві.

По-друге, цю правову агресію з боку РФ можна вважати частиною гібридної війни проти України. З правової точки зору, Росія не доб'ється ніяких результатів - вона вже давно вимагає від України пустити воду до окупованого Криму. Зараз Крим перетворився на найбільшу в Європі мілітаризовану базу. Через те, що Росія звозить громадян до тимчасово окупованого Криму, населення півострова (за різними оцінками) зросло вже більш ніж на 300 тисяч осіб, там будуються військові об'єкти, житло, проводяться нескінченні військові навчання і все це, безумовно, вимагає води.

відео дня

Росія близько місяця тому подала вкрай смішну заяву в ЄСПЛ проти України, згідно з якою Україна нібито повинна на свою ж, ворогом окуповану територію, подати воду. Хоча у стаття 55 Женевської конвенції про захист населення під час війни чітко зазначається, що окупант повністю забезпечує населення всім необхідним. Тобто це зобов'язання, яке покладається на Російську Федерацію і будь-який суд – Міжнародний або ЄСПЛ – таких вимог ніколи не задовольнить.

Але оскільки у РФ інших аргументів і можливостей змусити Україну подати воду в окупований Крим немає, тому і був вигаданий цей спосіб.

читайте також"Водна війна": РФ відкриває новий фронт у боротьбі за Крим-Financial TimesКрім того, ця фабрикація кримінальної справи була необхідна Росії для посилення доказової бази проти України в ЄСПЛ. Мовляв, Україна перекрила воду, а значить це - злочин. По суті, це, кажучи юридичною мовою, скарга Росії проти України. А оскільки всією зовнішньою політикою, як і СК РФ, керує одна особа – Володимир Путін, то за рахунок цієї справи Росія спробувала посилити свої позиції.

Але, незважаючи на те, що перспектив у цих справ немає, Україна не повинна подібних речей залишати напризволяще – державою мають бути зроблені асиметричні заходи. По-перше, МЗС України має негайно внести ноту протесту до МЗС Росії за фактом втручання у внутрішні справи України – таким чином Україна може посилити свої міжнародні позиції щодо протидії агресії РФ. По-друге, прокуратура АР Крим і відповідне управління СБУ має відкрити кримінальне провадження щодо всіх посадових осіб СК РФ та їх керівника Олександра Бастрикіна за фактом незаконного втручання у внутрішні справи України і в діяльність відповідних органів виконавчої влади і почати проводити по ньому розслідування.

В цілому ця ситуація цікава тим, що коли СК РФ фабрикує подібного роду кримінальні справи, Росія пізніше виходить сама на себе – тобто, з одного боку, заперечує Україну і її органи державної влади як суб'єкт міжнародного права і як державу, а з іншого – підтверджує втручання у внутрішні справи України.

Юрій Шуліпа, директор Інституту дослідження російської агресії, спеціально для Главреду

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти