Днями у Держдумі РФ зареєстрували законопроект "про репатріацію в Росію", згідно з яким "співвітчизники", тобто представники народів, які "історично" проживають на території Російської Федерації в пострадянських країнах, отримають можливість спрощеного отримання російського громадянства.
Перше, що спадає на думку – це події гітлерівської Німеччини. Нагадаю, що після приходу нацистів до влади також проводилася подібна політика по відношенню до етнічних німців, які проживали в тодішній Чехословаччині, Польщі та країнах Прибалтики. Той режим також нібито дбав про них - давав громадянство, захищав, і в той же час вводив війська куди попало - ми пам'ятаємо і аншлюс Австрії, і події в Чехословаччині, і Мюнхенську змову.
Те, як зараз діє Росія – це прояв зовнішньої складової російської імперської політики, для якої завжди знаходять виправдання, щоб проводити політику поглинання і, по суті, поневолення інших народів. Але є ще й внутрішня складова. Адже коли Кремль декларує турботу про росіян і "руський мір", який знаходиться за межами РФ, він тим самим зміцнює свої позиції всередині Російської імперії, що відроджується і де дуже сильні шовіністичні настрої.
Тобто коли обиватель у Росії бачить, що Путін і його зграя нібито захищають інтереси росіян, не кидають у біді співвітчизників, які проживають за кордоном, то він починає думати, що і про нього також піклуються і він починає пишатися своєю країною. Це звичайна спекуляція на людських почуттях - історіях людей, які Кремль зводить в ранг політики. Що, звичайно ж, направлено на отримання голосів виборців, бо на відміну від Лукашенка, Путін проводив політику виграшу на виборах. Безумовно, махінації на російських виборах завжди присутні, але Путіну завжди була важлива перемога, що б він міг спиратися на думку більшості населення, а не тільки підтасовок і насильства. І історії з роздачею паспортів і репатріацією йому таку можливість дадуть.
читайте такожРоздача паспортів Росії на Донбасі провалиться тільки за однієї умови-експертЧим це загрожує Україні? Тим самим, що і все інше, спрямоване до нас від Росії - небезпекою поглинання Росією тим чи іншим способом, якщо не прямим вторгненням, то проведенням подібної політики. Ми вже бачили і бачимо, як на Донбасі масово лунають російські паспорти і тепер Кремль йде далі – цілеспрямовано і послідовно здійснює імперську політику.
І в цьому випадку Україна повинна бути сильною, а українська влада – піклуватися про українських громадян будь-якої національності сильніше, ніж російська влада про своїх співвітчизників за кордоном. Тому що люди завжди порівнюють і біжать туди, де "краще годують". Тому якщо життя в Україні буде кращим, ніж у Росії, то ми завжди будемо у виграші. Можна, звичайно, зробити "хід конем" і оголосити, що ми дбаємо про росіян з українським корінням - наприклад, які проживають в Росії. Це була б контрпропаганда, але для цього потрібно цим людям щось запропонувати.
Але ситуація в Україні, як відомо, така, що сотні тисяч українських співвітчизників виїжджають до Польщі, Росії та низки інших країн. І поки уряд запропонувати чогось особливого не може, у нас завідомо програшна ситуація. Адже побудувати країну на голому патріотизмі і при цьому ефективно протидіяти ворогові неможливо.
Юрій Касьянов, волонтер, блогер, спеціально для Главреда
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред