Хід Трампа з митами: у Москві даремно радіють

6 квітня 2025, 23:24оновлено 7 квітня, 15:26
805
У Москві даремно радіють, що РФ немає, а Україна є зі стандартним митом у 10%.
Дональд Трамп
Дональд Трамп / скріншот

Указ Трампа від 2 квітня про мита на ввезення товарів у США для всіх повторять те, що він і Байден робили з НАТО. Тепер Трамп пророблятиме це зі Світовою організацією торгівлі (СОТ), якій США заявили 4 березня, що призупиняють виплату внесків за 2024 р. і на 2025 р. Після указу Трампа кілька десятків країн одразу звернулися до СОТ із запитанням, що так теж можна, і що це взагалі означає. Можливо, США хочуть вийти із СОТ?

Обидва президенти США однаково домагалися від членів НАТО двох речей - підвищити витрати на оборону і готуватися особисто брати участь у війні з РФ, а не налаштовуватися, що американці прийдуть, покарають РФ і повернуть Україні все, аж до унітазів, вкрадених росіянами.

Тому Трамп одразу як прийшов у Білий дім у 2017 р. передав Україні "Джавеліни" з проханням поки що по московитах не стріляти, навіть якщо дуже хочеться. У 2020 р. він став погрожувати виходом США з НАТО, якщо європейці не збільшать витрати. Конгрес через це ухвалив закон, що забороняє президенту без своєї згоди робити таке, навіть якщо його прізвище Трамп.

відео дня

Венс на 61-ій конференції з безпеки в Мюнхені 14-16 лютого як зумів, так і довів до європейців незмінність партійної лінії в США з питань війни та миру. Заодно висловився про справедливість і демократію в Євросоюзі. Два рішення ЄСПЛ - про події травня 2014 року в Одесі та вимога до уряду Фінляндії пояснити до 7 липня, чому він закрив кордон із РФ, чим грубо порушив право дев'яти громадян тієї країни, які живуть у Фінляндії, їздити туди-сюди, наводять на думку, що Венс має рацію. Якщо не в усьому, то в низці випадків точно.

У підсумку в перші дні квітня два Марка - Рютте і Рубіо категорично оголосили: США з НАТО не вийдуть, і не вмовляйте. Але це не виключає появи в Європі нового військового альянсу, паралельно з НАТО. У деяких теоріях паралельні прямі можуть перетинатися, на підтвердження чого датська компанія Maersk заявила 3 квітня про купівлю в компаній Канади та США залізниці, яка йде паралельно до Панамського каналу і з'єднує Тихий океан з Атлантичним. Можливо, це має якийсь стосунок до Гренландії, а можливо, до занепокоєння генерала Крістофера Каволі тим, що між Ісландією і данськими Фарерськими островами є "дірка", через яку підводні човни РФ можуть проходити в Атлантичний океан, де їх потім складно шукати.

Ця стурбованість Каволі, який є головнокомандувачем Об'єднаних сил НАТО в Європі, наочно демонструє - США не зможуть впевнено забезпечити свою безпеку без використання території країн Європи. Тому Трамп не буде ні виводити США з НАТО, ні американські війська з Європи.

Аналогічна ситуація і з СОТ. Трамп пробує реалізувати стару американську мрію про вільну торгівлю без мит по всьому світу. Якщо не по всьому світу, то по обидва боки Атлантики. Для цього призупинив виплату внесків і видав закон про мита. Трамп хоче дебатів у СОТ про них, подібних до тих, до яких він із Байденом довів НАТО.

З цієї причини Трамп не вніс до свого указу Канаду і Мексику, оскільки переговори з ними про це веде другий місяць. Указ не поширюється на товари, які пливуть уже в США або лежать на складах в очікуванні відправки. Це означає, мита Трампа почнуть реально працювати лише за кілька тижнів, і у зацікавлених країн є час, щоб почати переговори зі США про них індивідуально або через СОТ.

Проблема лише в тому, що будь-які торгові мита - це дохід держави, і навіть Канада навряд чи готова відмовитися від цих грошей. Тому не погодиться стати 51 штатом і цим взаємно обнулити мита, як пропонує Трамп, якому потрібне їх обнулення, а не сама Канада. Захист національного виробника вторинний до цього доходу.

У тому, що Трамп влаштує дебати в СОТ про свободу торгівлі від мит, можна вже не сумніватися. Але глобальної зміни ситуації швидко не буде. На практиці він лише доб'ється якихось кроків від Євросоюзу і частини країн Азії в напрямку до двох Спільних ринків - Атлантичного і Тихоокеанського. Ідея створення їх витала ще за часів молодшого Буша і її просування в бік Європи покладали на Обаму. Але Обама все провалив, крім реформи охорони здоров'я в США. Тепер Трамп намагається надати їй нового імпульсу у властивій йому манері.

У цього починання є і військовий аспект. Не тільки в контексті російського вторгнення в Україну, а й великих маневрів, розпочатих з 1 квітня Китаєм поблизу Тайваню. Це другі великі маневри за місяць. Трамп логічно веде до того, що не можна одночасно воювати і купувати у Китаю товарів на півтрильйона доларів. Тому в його указі немає РФ, Куби, Ірану, Білорусі та КНДР. Але Венесуела в ньому є з 15% митом. Це означає, у Білому домі ще не поставили хрест на чавістській Венесуелі.

У Москві даремно радіють, що РФ немає, а Україна є зі стандартним митом у 10%. Даремно, оскільки це означає, що РФ як торговий партнер навіть не розглядається, на відміну від Китаю. Для Трампа росія - це вже країна 404, і схоже, не тільки як торговельний партнер. Ймовірно, про це і повідомили Дмитрієву, який терміново літав до Вашингтона. Законопроєкт про мита в 500% на товари з країн, які продовжать торгувати з РФ, у Конгресі лежить і чекає Великодня і згоди кремлівців на припинення вогню.

Один із його авторів і лобістів сенатор Ліндсі Грем другий рік числиться в РФ як терорист і екстреміст. Дуже ймовірно, що Грем буде серед тих, хто після ухвалення цього закону в Конгресі прийде з ним на засідання СОТ про мита Трампа. Зрозуміло, у кремлі роблять велику ставку на проведення 9-10 травня в Москві засідання платформи "Друзів миру в Україні", створеної восени 2024 р. у Нью-Йорку в кулуарах Генасамблеї ООН китайцями і бразильцями.

Але на Бразилію в березні наїхала розвідка Парагваю і звинуватила поки що в економічному шпигунстві та зломі урядових комп'ютерів. Лулу да Сілва факт шпигунства не заперечував, але заявив, що це було за попереднього "правого" президента Жаїра Болсанару, якого він судить за п'ятьма звинуваченнями, зокрема за спробу держперевороту після виборів. Якщо треба, то може додати і шпигунство. Але Парагвай це не влаштувало. Він відкликав посла і натякнув на можливість відключення електроенергії Бразилії або введення мит за її експорт. До підняття теми, що Бразилія у ХІХ ст. захопила третину території Парагваю і було б пристойно за це заплатити і вибачитися, поки не дійшло. Лулу попереджають, - спочатку треба прояснити стосунки з Парагваєм, перш ніж боротися за мир в Україні без згадки агресії РФ.

Адміністрація Трампа зробила довгий хід із митами, наслідки від якого йдуть за горизонт. З України зараз навряд чи експортують до США щось у значущих обсягах, щоб хвилюватися. Тарас Качка, заступник міністра економіки України, запропонував 4 квітня підписати зі США угоду про вільну торгівлю і взаємно обнулити мита, чого і домагається Трамп. Тим більше, що Україна більше купує у США, ніж продає їм. Схоже, революція здорового глузду добирається і до Банкової.

Джерело

Хто такий Сергій Климовський

Сергій Климовський - український історик і блогер, кандидат історичних наук, відомий археолог. Тривалий час займався розкопками на території української столиці. Є творцем київського громадського музею "Замкова Гора". У блозі на своїй сторінці у Facebook аналізує питання політики, геополітики, російсько-української війни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти