Як Байден готується до сутички зі східним "синтоловим качком"

Байден може покласти на Китай відповідальність за пандемію і вимагати компенсувати втрати світовій економіці.

Джо Байден
Джо Байден / Фото Reuters

Байден підтвердив дане американській розвідці доручення проаналізувати і розкрити походження коронавірусу, причому доручив "подвоїти" зусилля і завершити роботу в 90-денний термін, після чого надати йому відповідну доповідь.

Виникає цікаве запитання: Байден хоче дійсно зрозуміти, що сталося, або йому потрібне обґрунтування для якихось подальших дій?

Питання не риторичне, адже протистояння з Китаєм це, здається, буде основною лінією в поточній американській чотирирічці.

Все впирається в 2023 рік, коли буде вирішуватися питання з продовженням повноважень Сі Цзіньпіна. У 2018 році Всекитайські збори народних представників скасували обмеження на перебування на посаді голови КНР двома термінами. Мотивування рішення - приведення законодавства у відповідність зі Статутом КПК (керівної та направляючої сили Китаю). У Статуті обмежень на термін перебування на посаді Генерального секретаря немає.

читайте такожГра на страхах: чи створить Росія альянс з Китаєм, і що робитиме ЗахідВ цілому в Китаї існував негласний Елітний договір, згідно з яким ротація членів Постійного комітету Політбюро відбувається через два п'ятирічні терміни, причому не всіх відразу, а поступово. Таким чином забезпечувалася стійкість системи, але в той же час створювалася гарантія оновлення. Природно, кожна ротація створювала нові баланси і відповідні їм нові протиріччя. В цілому це позитивний процес, але тільки в умовах відносно сталого розвитку.

Реклама

Однак китайська модель дала тріщину в 2008 році, коли світова криза буквально підкосила китайську економіку, орієнтовану строго на експорт. Оперативно були внесені корективи, і в Китаї був оголошений курс на будівництво спільноти середнього достатку - простіше кажучи, внутрішній ринок повинен був замістити зовнішній. Але без накачування внутрішнього ринку і його стрімкого зростання зробити це неможливо, а подібного роду процеси завжди призводять до одного і того ж результату - розвиток переходить в нерівномірний і все більш неурівноважений вигляд. Забезпечити розвиток внутрішнього ринку в розмірі, здатному по-перше, замістити втрачені експортні можливості, а по-друге, додатково давати щорічний приріст економіки на карколомні 6-7-8 відсотків - загалом, завдання, м'яко кажучи, нетривіальне.

Китай його вирішив. Але за рахунок нарощування боргу. У 2019 році показник загального боргу Китаю виріс до 303 відсотків валового внутрішнього продукту і склав більше 40 трлн доларів (або 15 відсотків загальносвітового боргу). У тому ж році борг США склав 22 трлн доларів. У 20-му році Китай, зрозуміло, накачував економіку грошима просто без ліку, і ситуацію тільки погіршив. Простіше кажучи, китайське "економічне диво" - це банальна боргова піраміда, а сам Китай - це "синтоловий качок".

читайте такожБлінкен оцінив спроби Китаю залякати США санкціямиЗагалом поступального розвитку в Китаї вже немає, а є очевидна і повновагаова системна криза. Вирішити її можна - або через стратегію експансії (тобто, поглинання зовнішніх ресурсів) або через стратегію оптимізації (тобто, відсікання від наявного ресурсу частини кризової системи. Друга стратегія - це випереджаючий розвиток прибережного Китаю на шкоду Китаю континентальному, який повинен бути відсічений від програми будівництва суспільства середнього достатку. Але ця стратегія (в цілому цілком раціональна і розумна) неможлива з соціальних міркувань - протиріччя між глибинкою і узбережжям є базовим і одночасно критичним для Китаю, і поки ще за всю свою історію (а вона досить обширна) Китай це протиріччя вирішити не зумів. Воно завжди закінчувалося крахом країни. Тому вибору насправді немає - тільки зовнішня експансія. Причому другої спроби немає. Китай повинен вирішити проблему з першого разу.

Зрозуміло, що в таких умовах всі колишні елітні домовленості переглядаються, і китайська керуюча верхівка багато в чому вимушено переходить до ще більш авторитарної системи управління, чого вона, до речі, не дуже жадає, так як прекрасно розуміє всі її слабкі місця. Але - подітися нікуди.

Виникає проблема: під авторитарного лідера повинні вибудовуватися і нові елітні баланси. Тому колишня система з конкуруючими елітними групами, що тяжіють до глобальних груп "ізоляціоністів" і "глобалістів" при єдиному лідері повинна бути ліквідована, хоча Китай завжди вважає за краще з двох зол обирати обидва, а значить - обидві елітні угруповання повинні залишитися, але одна отримає всю повноту влади, другу послаблять, але залишать на майбутнє. Взапас.

Сі Цзіньпін "ізоляціоніст". І він зараз зачищає представників глобальної світової еліти у своїх лавах. Що робить його ідейним союзником Трампа, але ідейним же противником Байдена. У Трампа були до Китаю свої претензії, але вони носили суто технічний характер - вирівняти торговий баланс в першу чергу. В іншому Трамп був цілком лояльний товаришеві Сі. Байден не може погодитися з концепцією Китаю за проектом "ізоляціоністів", так як він кардинально розходиться з тим порядком, який просувають глобалісти.

Строго кажучи, в одному барлозі, як говорив Олександр Лебідь, двом пернатим не ужитися. І суперечності між американськими глобалістами і китайськими ізоляціоністами нерозв'язні.

читайте такожБайден віч-на-віч оголосить Путіну про підтримку УкраїниЗрозуміло, що для Байдена 2023 рік - це певний дедлайн, коли ще є можливість змінити ситуацію без силового рішення. Якщо замість Сі Цзіньпіна до керівництва Китаю прийде ідейно близький глобалістам керівник - проблема буде переведена в площину договірних відносин.

Логіка Байдена (точніше, США, так як сам Байден, звичайно, слабо дієздатний для таких складних завдань) виглядає зрозумілою, активно заважати Сі Цзіньпіну громити своїх політичних і ідейних супротивників, оточити Китай стіною загроз, відірвати від нього можливих союзників. Зустріч Байдена з Путіним - це про третю задачу. Розслідування по ковіду - другий блок питань. За першим завданням у Байдена природні союзники - міжнародні Китайські корпорації, які глобальні за своєю суттю, а тому ідеологічно цілком здатні розмовляти з командою Байдена однією мовою.

Сі Цзіньпін, звичайно, протидіє - і своїм корпораціям послав недвозначний сигнал, жорстко відреагувавши на виступ Джека Ма на одному з форумів, де він вимовив щось недозволене. Китай не менш жорстко вирішує проблему Гонконгу, який об'єктивно є союзником глобалістів. У Сі Цзіньпіна є і не тільки оборонна стратегія, він може ризикнути і в наступальну - це питання Тайваню.

У будь-якому випадку попереду ще два роки, і відносини між США і Китаєм будуть зобов'язані погіршуватися. Доповідь розвідки по коронавірусу може дати Байдену в руки дуже серйозний козир - покласти на Китай відповідальність і вимагати компенсувати втрати світовій економіці. Що, зрозуміло, неможливо - але зате дозволить ввести в дію ті чи інші заходи примусу.

Експорт Китаю - його козир. Але це ж і його слабке місце. Скорочення експорту (якщо будуть введені ті чи інші санкції) при стагнуючому внутрішньому ринку може викликати фінансовий обвал. Що при наявних боргових показниках не так вже й неймовірно. І це загроза. Дуже серйозна загроза - тобто, другий блок завдань Байдена по відношенню до Китаю.

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Названі речі, що приносять удачу: випадкові знахідки, які варто піднятиНазвані речі, що приносять удачу: випадкові знахідки, які варто підняти Місяць катастроф і розгулу ковіду: що обіцяє астрологічний прогноз на листопад-2021 від Влада РоссаМісяць катастроф і розгулу ковіду: що обіцяє астрологічний прогноз на листопад-2021 від Влада Росса Гороскоп на 23 жовтня 2021 для всіх знаків Зодіаку: нахабна брехня, прикрі помилки або секретиГороскоп на 23 жовтня 2021 для всіх знаків Зодіаку: нахабна брехня, прикрі помилки або секрети Зірка Жіночого кварталу в образі розпусної Барбі блиснула голими принадамиЗірка Жіночого кварталу в образі розпусної Барбі блиснула голими принадами В Україну рухається лютий холод з сильним морозомВ Україну рухається лютий холод з сильним морозом

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти