Як Росія може зробити Штатам "боляче"

9 червня 2021, 09:21
2040
Світу потрібно остерігатися великої війни: конкурентів, яких США вже не можуть перемогти економічно, вони здатні перемогти військовими засобами.
Якщо країни почнуть масово відмовлятися від долара, Штатам може загрожувати банкрутство
Долар став "ахіллесовою п'ятою" США, і світ від нього відмовляється / Reuters

Широкий резонанс у світі отримала заява міністра фінансів Російської Федерації Антона Силуанова про намір Росії звести до нуля частку долара США у складі Фонду національного добробуту Росії, обсяг якого сьогодні становить близько 200 млрд доларів, а також про намір Банку Росії продовжити зниження частки долара США у складі золотовалютних резервів Росії (на сьогодні ці резерви оцінюються в 605 млрд доларів).

На Міжнародному економічному форумі в Санкт-Петербурзі Президент РФ Володимир Путін пояснив, що ці кроки пов'язані з санкціями США проти Росії. Адже Штати повністю контролюють оборот доларів, і вже відзначена низка торговельних угод (особливо у сфері військово-технічного співробітництва), в яких розрахунки блокуються Вашингтоном, зокрема, американськими банками та іншими установами. А раз ці розрахунки стають неможливими, раз США самі обмежують використання долара як засобу міжнародних розрахунків, то Росія просто змушена відмовлятися від використання долара в складі своїх резервів, а, значить, і для розрахунків.

читайте такожЗарплати зростуть, ціни знизяться: Шмигаль озвучив курс долара на найближчі рокиКрім того, постійні загрози з боку політиків США та інших країн Заходу відключити Росію, Китай і деякі інші країни від системи міжнародних банківських розрахунків SWIFT, через яку і проводяться практично всі доларові розрахунки, теж не додають довіри до долара як до засобу міжнародних розрахунків.

відео дня

Сьогодні у світі 60-70% обсягів міжнародної торгівлі поки що здійснюється в доларах США. Власне, в самих заявах про відмову в міжнародних розрахунках від долара нічого нового для світу немає. Південноамериканський Митний союз MERCOSUR, наприклад, проводить політику переходу на розрахунки в торгівлі на основі національних валют країн-учасниць, починаючи з 2007 року. Така ж мета відмови від долара і переходу до розрахунків у національній валюті давно вже проголошена як мета країн БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР). Росія і Китай ще в 2019 році уклали міжурядову угоду про перехід у взаємній торгівлі на розрахунки в національних валютах і вже практично закінчили створення системи розрахунків на основі використання національних платіжних систем, без використання послуг SWIFT.

Росія проводить спрямовану на відмову від долара політику вже кілька років. До початку 2018 року Банк Росії до половини своїх активів тримав у доларах США, після чого, з початком введення санкцій США, різко знизив частку доларів і підвищив частку євро і юаня. Якщо на початку 2018 року вкладення Росії в держоблігації США становили 100 млрд доларів, то на кінець 2020 року – тільки близько 6 млрд доларів. При цьому частка золота в резервах Банку Росії перевищила 23%.

Те, що темі відмови від долара саме зараз надано таке гучне політичне звучання, швидше за все, обумовлено підготовкою до зустрічі лідерів США і Росії 16 червня в Женеві, під час якої кожна зі сторін, намагаючись домогтися найбільш вигідної для себе угоди про розподіл зон впливу в світі, ймовірно, викладе всі свої аргументи, в тому числі і про можливості зробити своєму партнерові по переговорах "боляче".

А долар для США сьогодні – це "ахіллесова п'ята". Тільки державний борг Сполучених Штатів вже перевищив 28 трильйонів доларів. Підрив довіри до долара в світі, відмова від його використання як засобу міжнародних розрахунків і резервної валюти, коли доведеться розплачуватися за десятиліття фінансування дефіциту держбюджету США за рахунок нестримної емісії долара, можуть призвести до банкрутства Сполучених Штатів. Тут є над чим подумати американській адміністрації, в тому числі в питаннях введення економічних санкцій проти своїх основних кредиторів, таких як Китай.

Ознакою наближення світової кризи є вже очевидне для всіх постійне знецінення долара США, що виявляється не тільки в зростанні ціни золота, але і в загальному зростанні цін, особливо цін на сировину.

Якщо провідні країни світу почнуть позбуватися від долара як засобу зберігання міжнародних резервів, для США це може мати великі проблеми. Адже тоді в світі виявиться величезний надлишок долара, емітованого Сполученими Штатами і не забезпеченого масою товарів і послуг, що підлягають реалізації за долари. А це означає, що курс долара буде падати. З одного боку, це підвищує конкурентоспроможність американських товарів на світовому ринку, але з іншого – веде до великих втрат США, зростання цін в Штатах і неможливістю покривати дефіцит державного бюджету США.

Цей процес цілком може стати найпотужнішим фактором дестабілізації американської економіки. Тим більше, в умовах жорстокого економічного протистояння між США і Китаєм... Адже Китай у сфері промислового виробництва вже вийшов на лідерські позиції в світі та обігнав США, а юань рветься на позиції засобу міжнародних розрахунків і зберігання міжнародних резервів.

Ще один важливий момент – неадекватна монетарна політика США, з точки зору збереження довіри до долара: Федеральна резервна система США в період пандемії провела масштабну емісію долара для фінансування економіки США і реалізації соціальних програм. Таким чином, разом із знеціненням долара в Штатах автоматично відбувається і знецінення долара у валютних резервах країн усього світу. Тобто весь світ фактично оплачує політику Сполучених Штатів, але не всіх у світі це влаштовує.

Так чи інакше, долар поступово витісняється з системи міжнародних розрахунків і зберігання резервів. Втім, цей процес не буде швидким і легким, оскільки США – дуже потужна держава, з великим політичним впливом на ряд слабких і залежних держав, потужна у військовому відношенні, у сфері інновацій і в мистецтві вичавлювати доходи з усього світу на основі монополізації прав інтелектуальної власності. Тому багато експертів, з якими я згоден, дивлячись на те, що відбувається, застерігають, що світу потрібно остерігатися великої війни. Тому що конкурентів, яких Штати вже не можуть перемогти економічно, вони ще здатні перемогти військовими засобами.

Тим часом в Україні, як здається, зміцнюється гривня і слабшає долар. Це не є результатом "чудової" економічної політики чинної української влади. Просто в даний момент гривня і долар знецінюються одночасно, але долар знецінюється швидше. Тож українці теж вносять свою, нехай і незначну за світовими масштабами, лепту в покриття знецінення долара.

Українцям, як і всьому світу, потрібен або стабільний долар, здатний виконувати роль світової резервної валюти, або доведеться відмовлятися від використання і накопичення доларів, щоб уникнути подальших значних втрат.

Віктор Суслов, Заслужений економіст України, екс-міністр економіки України, спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти