Один мій фб-опонент з політичних дискусій про устрій держави любить в коментах під моїми текстами писати - а ти податки заплатив? Податки не платиш, а берешся міркувати про роботу держави.
Платити податки не любить ніхто. Така природа цього процесу. Треба свої гроші віддати стороннім дядькам. І зовсім не добровільно. Не віддаси - суворі дядьки прийдуть і заберуть. І ще й можуть покарати за небажання віддати їм ваші гроші.
Якби Україна була країною платників податків, де кожен громадянин раз на рік або на півроку здійснював добровільну і усвідомлену транзакцію - відправляв свої податки до держбюджету, ми б мали суспільство зовсім іншої якості. Кожен би знав, скільки він віддав своїх грошей у розпорядження чиновників держапарату і намагався б стежити за тим, а що він на ці гроші отримав натомість. Комфортні умови для ведення бізнесу і для своєї самореалізації в цій країні? Хороші дороги? Безпеку? Правосуддя? Освіту? Медицину? Допомогу його нужденним сусідам і пенсії його постарілим батькам? Будь-який інший якісний державний сервіс?
читайте такожЗеленський пояснив, кому в Україні піднімуть податкиАле установка, яку так люблять українські чиновники: "податки повинні платити всі" теж не справедлива. Податки повинні платити платники податків так, як дозволяють їм їх обставини, ситуація і можливості.
У багатьох країнах з ефективною податковою системою самозайняті, а значить і самозабезпечуючі себе громадяни звільнені від податків. Це дрібні підприємці, люди, які мають невеликий дохід від свого сімейного бізнесу. Якщо їх оборот не перевищує певної суми, мудра держава вважає, що вони звільнили держбюджет від необхідності їх соціального забезпечення і вважає, що вони мають право витрачати всі зароблені гроші на себе.
Підприємці, які починають свій бізнес, мають податкові пільги та податкові канікули.
Соціально корисні види підприємницької, господарської та економічної діяльності теж отримують податкові пільги.
Звільнення від податків, податкові пільги, відстрочки сплати можуть виступати інструментом стимулювання вигідних державі процесів і гальмування невигідних. Скрізь де потрібно зростання - податки прибирають або знижують. Там, де гроші осідають і застоюються, податками можна повернути їх в економіку.
Як зробити так, що б податки державі платили добровільно і не було бажання піти в тінь?
Перше - податкове навантаження має бути таким, щоб віддавши свої гроші державі ти не втратив можливості виживати, вести свій бізнес, бути конкурентноздатним. Іншими словами податки повинні бути посильними. Сьогодні в Україні підприємець має податкове навантаження 60% і більше. Тоді як наприклад в Грузії 16%.
Соціальні психологи кажуть, що людина готова віддавати державі не більше 20% доходу. А менше - краще. Не повинно бути подвійного оподаткування. В Україні воно є. Сплативши раз, не платиш вдруге, якщо загальна сума твоїх податків досягла заздалегідь визначеної цифри.
Ось вам відповідь - чому все так погано з підприємництвом в Україні. Чому ми йдемо в тінь і в офшори.
Друге - віддані податки повинні бути не вкрадені або бездарно розтрачені держчиновниками. Вони повинні перетворитися в якісне середовище проживання платника податків.
читайте такожШмигаль розповів, чи чекати бізнесу підвищення податківБезпека, розвинена інфраструктура, комфортні умови для життя і розвитку. Хто з українців сплату податків пов'язує з тим, що його середовище проживання держава постійно покращує? Все, що ми знаємо про держапарат - крали і крадуть, а ти розбиваєш своє авто на ямах на дорогах, які вони не побудували, топчеш бруд на розбитих тротуарах і відсутніх велодоріжках, дивишся новини як поліцейські вбили дитину або зґвалтували жінку в посадці, замість того що б захистити їх життя, спостерігаєш як вирубують ліс або парк під забудову в твоєму районі і тобі хамить тітка в держустанові, куди ти звернувся за послугою.
Третє - процес сплати податків повинен бути влаштований як якісний сервіс. Просто, безпечно, зручно, швидко. Ідеальна формула: податкова служба є, а податківців немає. Процес максимально автоматизований і зручний для того, хто платить. Система не карає за помилки в розрахунку, а допомагає це зробити правильно. Є пропозиції взагалі не платити податки звичним чином. Якщо знімати 3-5% з кожної платіжної транзакції в країні, то ми вже будемо мати наповнений держбюджет до сьогоднішнього рівня. І з ростом економіки зростання активності таких транзакцій буде постійно збільшувати держбюджет. Але це позбавить державу механізму ефективно і з розумом управляти зростанням економіки з вигодою для пріоритетних сфер економіки і соціуму, описаного мною вище. Так що питання спірне і вимагає серйозного вивчення.
А що має сьогодні український бізнес - свавілля чиновників і рекет силовиків, маски шоу і штрафи, перевірки і вимагання інспекцій.
І четверте - наявність у держави незалежної системи правосуддя і орбітражу. Де в разі виникнення будь-якого спору платник податків може захистити свої права і відновити спір - самі знаєте, як у нас зараз в Україні з цим.
Якби кожен громадянин сам платив свої податки або хоча б знав і рахував скільки він віддає до держбюджету - це різко б підвищило самосвідомість, політичну активність і відповідальність українців. Ну і їх вимогливість до політиків і чиновників, які розраховують на їхні голоси і податки.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред