Як Туреччина в Сирії зібралася воювати з Росією і США

2 червня 2022, 06:34
1094
Турецька військова операція стане серйозним викликом насамперед для Заходу і НАТО, з яким у Анкари є розбіжності з приводу курдського питання.
Туреччина
Туреччина починає військову операцію в Сирії / Milliyet

У найближчі дні / тижні, судячи з усього, почнеться військова операція Туреччини в північній Сирії. Вже четверта за рахунком.

Вона охопить чотири райони в двох провінціях, які туркам і лояльним їм місцевим угрупованням не вдалося взяти в 2019 році.

По-перше, це місто Манбідж і околиці і на північному сході провінції Алеппо. У 2019 році, коли Туреччина проводила операцію "джерело Миру", США і їх союзники вийшли звідти, і туди за домовленостями з курдами зайшли сирійські і російські війська для стримування подальшого просування Туреччини до міста.

відео дня

Це знакове для курдів місце, одна з їх штаб-квартир, де розташовується їх військова рада Манбіджа, оплот проамериканських загонів SDF. За нього курди важко воювали в 2016 році, коли ціною загибелі до тисячі людей вибили звідти терористів "ІД".

По-друге, це курдський анклав Таль-Ріфаат північніше Алеппо. Його теж охороняють сирійські війська і російська військова поліція з 2018 року, після того, як турки захопили сусідній регіон Афрін. Туди втекли тисячі курдських сімей з Афріна, вигнані протурецькими угрупованнями або залишили будинки через війну.

По-третє, це район міста Кобані в провінції Алеппо на самому кордоні з Туреччиною. З 2019 року тут присутній обмежений контингент російської військової поліції і сирійських військ, хоча де-факто місто контролюється курдами. Кобані - теж легендарне місто, з оборони якого почався масштабний контрнаступ курдів на бойовиків "ІД" в 2014-2015 роках за підтримки міжнародної коаліції на чолі з США.

По-четверте, це район Айн-Ісса на півночі провінції Ракка. Сирійські війська з 2019 року проводять тут спільні патрулювання з курдськими загонами SDF, які все ще контролюють містечко. У 2020-2021 роках тут часто спалахували зіткнення сирійсько-курдських військ з протурецькими угрупованнями.

Турецькі війська вдарять з боку вже підконтрольних їм сирійських регіонів Афрін, Аазаз і Джараблус. Як і раніше, головною ударною силою виступлять місцеві протурецькі угруповання, зібрані в "сирійську національну армію" (сну).

Сирійські курди не захочуть віддавати ці території просто так. Однак без зовнішньої підтримки курдські сили навряд чи зможуть протистояти комбінованій потужності турецьких ЗС і місцевих угруповань. Навіть підтримка сирійської армії не гарантує, що вони утримають ці території.

Тому головним питанням в цій історії будуть позиції США і Росії. Між ними більше немає тієї координації, яка була до війни в Україні, чим, очевидно, і користується Анкара. Однак у кожної сторони є що втрачати: імідж, вплив на курдів і позиції в Сирії.

Держсекретар США Ентоні Блінкен, виступаючи в НАТО, заявив, що військова операція Туреччини в Сирії підірве регіональну стабільність, і що Вашингтон проти її проведення. Однак чи будуть вони втручатися на стороні курдів? Швидше за все, ні. Однак на тлі війни в Україні це може виглядати погано, і адміністрація Байдена мимоволі повторить Трампа, який в 2019 році просто дав "зелене світло" Туреччині на наступ проти курдів.

читайте такожЧому Туреччина не хоче пускати Фінляндію і Швецію в НАТОРФ коментує цю ситуацію менше. Буквально напередодні між Ердоганом і Путіним пройшли телефонні переговори. Про що вони домовилися і чи домовилися - відкрите питання. Мабуть, про позицію Москви щодо турецького вторгнення і про можливі договорняки між ними ми дізнаємося вже коли все почнеться.

Вторгнення Туреччини в будь-якому випадку вимагатиме від Анкари або домовитися з Росією про те, як правильно поділити цю сферу впливу, або воювати, сподіваючись, що Москва виведе свої сили і не стане чинити опір, будучи зайнятою війною в Україні.

Турецька військова операція стане серйозним викликом насамперед для Заходу і НАТО, з якою у Анкари проходить головна лінія розбіжності з приводу курдського питання і регіональної безпеки.

Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти