Тиждень до нового року, чотири тижні до початку формалізації дискусій, які йдуть неофіційно. Для підсумків року ще рано. Поки що варто налаштувати фокус. Бо рівень білого шуму зашкалює.
Для цього є кілька наочних навчальних посібників. Перше: Сирія. "Дамаск за 3 дні". Наслідок внутрішнього обвалу. Саме той сценарій, який сплять і бачать для України в Москві (і не тільки, тому що це багато чого б спростило). Країна розірвана і повністю підпорядкована волі зовнішніх акторів. Так, мільярд відмінностей. Але. Нерозумно ігнорувати те, що збігається.
Друге: Грузія. Наочний розрив між владою і суспільством. Наочна трансформація за 16 років після війни. Все було на виду, реаліті-шоу. Третє: Молдова. Не секрет, що вже понад два роки існує технічна можливість прикінчити російський гнійник у "ПМР". Біда в тому, а що далі? Влада Молдови, орієнтована на Європу, практично відкрито говорить: реінтеграція Придністров'я автоматично призведе до перемоги підконтрольних РФ сил на будь-яких мінімально демократичних виборах. Ліквідуємо ПМР - втрачаємо Молдову - отримуємо на порядок масштабніший головний біль. І не тільки ми.
На цьому тлі збуджена громадськість раптово виявила Героя України товариша Бойка. І все як завжди. Товариш Бойко - це Дід Мороз, йому спасибі сказати треба. Він приніс великий подарунок.
Подарунок у тому, що товариш Бойко спровокував зіткнення реального світу і світу, в якому правлять швондери і погоничі шакалячих експресів, що стали володарями умів для фейсбучних мас. У липні я написав пост про наслідки рішень із перейменуваннями. Уже є сигнал у Харківській області. Є зворотні перейменування в Дніпрі. Щодо Одеси і так усі знають. Уся ця метушня - створення бази під політичний реванш руками тих, хто в кращому разі практикує серійні удари головою в штангу. А в гіршому - спеціально шкодить. Коли невдоволення буде з приводу одного, а кристалізація - навколо наочного.
За останні місяці я переспілкувався майже з трьома сотнями бібліотек, з десятками - розгорнуто. Лояльні громадяни, всі хочуть українські книжки (дика потреба), скаржаться на однакові проблеми. Але до одних св. Миколай приходив два з половиною тижні тому, а від інших тільки пару днів як пішов. В одних корейська орда за парканом. А в інших - злі рольники і некрасиві спекуляції навколо теми ексгумацій.
Фронт стоятиме, поки не розсиплеться тил. На фронті ворог платить непомірну ціну. А в тилу почувається привільно. Тому що багато тих, хто не визначився: важливіше зберегти велику країну і великий народ чи плекати наркотичну залежність від відчуття власної правоти і уявної моральної переваги на 15 секунд?
Кремль до кінця зими зможе тиснути на фронті в нинішньому режимі, намагаючись взяти максимум і спровокувати обвал. А коли не вийде, у нього буде залізобетонний мотив влаштувати короткий перепочинок, щоб ми самі себе загризли. Особливо, якщо таки під якимось соусом (тиском зовнішніх сил) на осінь спробують організувати якісь вибори (наприклад - місцеві). Але ж Москва ще навіть не почала по-справжньому розгойдувати через вкидання про нібито ідеї на "переговорах". Уявіть, наприклад, таку подачу. Якийсь тулуб із Москви заявить: ми припинимо обстрілювати Харків/Одесу/Нікополь/Кривий Ріг..., якщо там введуть другу регіональну мову. Але ж заявлять ще й не таке. І на заході віддзеркалять. І провідні українські ЗМІ це все затягнуть всередину. Товариш Бойко вам підказує, що буде далі.
Якщо вилучити російські/російськомовні книжки, але не організувати роботу з оновлення фонду - це гірше. При тому, що вартість наповнення книжками - мікроскопічна за нинішніх часів. На землі величезний дефіцит конструктивного всеукраїнського позитивного порядку денного на тлі якогось божевілля конференцій із презентаціями в Києві. Розрив реальності одразу на кількох рівнях, унаслідок чого армія й оборона загалом може опинитися поза фокусом більшості.
Хто такий Олексій Копитько
Радник міністра оборони, блогер, журналіст. Проживає у Харкові. Активно коментує в соцмережах події, що відбуваються в країні і світі. Працював координатором проєкту "Флот-2017". До цього обіймав посаду заступника голови правління Українського центру розвитку музейної справи.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред