Чи зможе Росія застосувати ядерну зброю? Перш ніж відповісти на це питання, давайте подивимося на ситуацію в Кремлі. Думаю, всі звернули увагу на зникнення Шойгу і Герасимова.
Не знаю, кому як, а мені особисто дане зникнення говорить багато про що. Як мінімум – про те, що, незважаючи на зовнішній спокій, вище керівництво Кремля панікує.
Так, ми можемо тільки гадати в чому причина цієї паніки. Санкції, величезні втрати, реальна поразка або, може, все, але це все вдруге. Головне, що вони обгидилися.
Обгидилися, бо не були готові до такого варіанту розвитку подій. А зараз вони нервово шукають варіанти виходу з цієї ситуації.
Якщо повернутися до ядерної зброї, то це їхній останній аргумент, який може перевернути ситуацію на їхню користь.
Однак не будемо забувати, що головна сила цієї зброї – сам факт її наявності. Маю на увазі, що державі вона потрібна не для реального застосування, а для того, щоб застерегти противників від недружніх рухів у свій бік. Це інструмент стримування. Принаймні так ця зброя працювала всі роки після втрати США монополії на володіння нею.
читайте такожЧому війна в Україні може тривати до листопада
І після Хіросіми і Нагасакі, ніхто ніколи не ризикував використовувати цю зброю для нападу на противника. Навіть для нападу на противника, у якого цієї зброї не було. І навіть після військового програшу. США не скидали ядерну бомбу на В'єтнам, а СРСР – на Афганістан. А все чому?
Через непередбачуваність розвитку подальших подій. Якщо Росія хоч раз застосує ядерну зброю проти України, як повинен відреагувати Захід? Теоретично він може закрити на це очі. Ну не починати ж ядерну війну? Однак, якщо Росія побачить, що їй за це нічого не буде, то це розв'язує їй руки. І наступний удар може бути по Польщі. Фактично Росія так може захопити всю Східну Європу. І пасивна реакція США розв'яже руки не тільки Росії – Північна Корея може вдарити по Південній. І тоді світ зануриться в хаос.
читайте такожЧи посміє Путін застосувати ядерну зброю
Більш ніж упевнений, що в США подібний сценарій розвитку подій уже давно прорахований. Знаєте, що під час Другої світової війни в США були розроблені більше десятка військових планів з кольоровим кодуванням, з різними сценаріями розвитку подій? Був свій план на випадок війни з Мексикою, Великобританією, Австралією, Німеччиною, Індією, Францією і навіть Канадою. Також у кожного плану були свої відгалуження з можливим театром військових дій, хто буде їхнім союзником і хто буде союзником їхнього противника. Невже хтось думає, що подібні плани не існують на випадок ядерної війни? Більш ніж упевнений, що у Штатів є такі плани з урахуванням різних сценаріїв і свої протоколи реагування на кожну ситуацію.
І зрозумійте правильно. Наявність цих планів ніяк не суперечить поточній нинішній позиції США. Чому? Подібні протоколи є і в Росії. Один неправильний крок може запустити маховик, який уже буде неможливо зупинити. Зрозуміло, що американці не хочуть так ризикувати, однак це не означає, що вони закриють очі.
Тоді запитаєте ви: а чому вони закривають очі на касетні бомби і хімічну зброю. Зрозумійте, це брудний метод ведення війни, але цілком допустимий. Ця зброя не є елементом зовнішньої політики. А ядерна – є, в першу чергу, через свою величезну руйнівну силу. Ще раз нагадаю, що хімічна зброя застосовується постійно, а ядерна після Хіросіми – жодного разу.
Якщо підсумувати, то росіяни повинні усвідомлювати, що після ядерного удару по Україні, існує така ж висока ймовірність удару у відповідь. І якщо прибрати їхню браваду пропаганди "всіх зітремо в порошок", то чи готові вони будуть піти на такий крок з такими непередбачуваними наслідками для себе, враховуючи, як вони запанікували від провалу самої операції?
Павло Вернівський, радник голови ФРУ з економічних питань
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред