Лукашенко фактично оголосив війну Україні

Заява Лукашенка про Крим - прямий удар по Україні. І держава має вчинити так само, як із Росією у 2014 році, зафіксувавши цим свою позицію.

Путин, Лукашенко
Лукашенко визнав окупацією Криму Росією / Reuters

Олександр Лукашенко заявив про те, що визнає захоплений РФ Крим російською територією. З юридичної точки зору, його вислови не мають жодного значення з двох причин.

Перша - будь-яка незаконна анексія чи окупація не визнається міжнародним правом і розписується виключно женевськими конвенціями, які визначають обов’язковість поведінки держави-окупанта. Тобто і по Криму, і по окупованій частині Донбасу весь світ вимагає від РФ виконання міжнародних норм саме як до окупованих територій, а не у якості включених до свого складу.

Друга - сама по собі заява Лукашенка, якого практично ніде в світі не визнали законно обраним лідером, у даному випадку теж юридично нікчемна. До речі, Путін свого часу два чи три дні тримав паузу, бо білоруська опозиція була не така, як в Україні при Януковичу - вона заявляла про "мирний протест" і "хорошого Путіна", тому закликала підтримати її, а не Лукашенка. За цей час він, очевидно, витяг з Лукашенка дуже багато зобов’язань, які той раніше намагався всіляко обходити і "проскакувати між крапельками".

Зараз, оскільки Лукашенко більше не є суверенним лідером, він може гратися у мафіозні впливи у себе в країні, але Білорусь усе більше скочується під прямий вплив Росії. Зокрема, зовнішня політика Білорусі вже диктується з Кремля і Лавров за сумісництвом є де-факто міністром закордонних справ Білорусі і фактично керує дипломатичною сферою цієї вже напівкраїни.

В армійській сфері анексія системи оборони Білорусі має завершитися до осені наступного року і вже тоді такого поняття, як незалежна армія Білорусі, де-факто більше не буде і усе командування буде здійснюватися зі штабів РФ.

Зрозуміло, що Лукашенко, який втратив можливість на якісь зовнішні впливи і власну думку, роблячи такі заяви, просто повторює те, що йому наказано повторити. Але для світу його слова жодного значення не мають. Заяви Нікарагуа чи Венесуели про визнання Криму російським у даному випадку мають значно серйозніші у правовому плані, ніж виступ юридично нікчемного Лукашенка.

Але де-факто ситуація, безумовно, гірша. Бо Білорусь, яка сама поглинається Росією, цим визнанням Криму створить додаткові прецеденти для обходу санкційних процедур. Адже санкції щодо Білорусі запроваджені щодо політичних питань - порушень на виборах, порушення свобод і переслідування опозиції, у той час як на РФ санкції накладені за незаконну окупацію Криму. Саме через утруднювався доступ низки товарів та технологій на територію півострова через російські компанії. Як наслідок, проблеми виникали і у німецьких компаній (зокрема, у Siemens). Але тут, зважаючи на визнання окупації з боку Білорусі, такі обхідні маневри можуть відбуватися через білоруську територію, запустивши на своїй території компанії. І допоки Захід не зрозуміє, що потрібно буде запроваджувати санкції ще й проти Білорусі за участь у незаконній анексії Криму, доти вони налагодять ще одну систему обходу санкцій.

читайте також"Будемо діяти по повній програмі": Кулеба відповів Лукашенку на "російський" КримУкраїні, зі свого боку, треба визначатися - чи з гідністю вважати Крим незаконно окупованим чи з цим тихенько змирилися. Звичайно, що будь-яка принциповість чогось коштує - західні партнери, які визнали окупацію незаконною, зазнали втрат, бо у випадку санкцій проти Росії, вони запроваджують їх і проти своїх компаній виробники.

Тож тепер питання до української влади, бо ця заява Лукашенка - прямий удар по Україні. І держава, для початку, мала б відкликати свого посла "для консультацій" і більше не повертати його в Мінськ, заявити про пониження дипломатичного представництва до рівня тимчасового повіреного і різко скоротити дипломатичну присутність. Тобто вчинити так само, як і з РФ у 2014 році, зафіксувавши цим свою позицію. Наступним кроком має стати скорочення усіх дипломатичних відносин (у тому числі - економічних), бо Білорусь фактично оголосила війну, коли заявила про підтримку Росії у випадку будь-якого надуманого приводу (бо реальні їм не потрібні) для нібито нападу України.

Тарас Чорновіл, політичний аналітик, колишній народний депутат України, спеціально для Главреда

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти