Масштаби вражають: як у РФ знищується нафтопереробка

15 березня 2024, 06:33
Одним із найпотужніших було ураження нафтопереробного заводу Роснефти в Туапсе.
Туапсинський НПЗ
Пожежа на НПЗ у Туапсе / Скріншот соцмережі

Раз у Росії так гарно палає, значить, пошкодження серйозні. Адже коли не палає, пошкодження є, але наслідки скромніші.

Звісно, об’єктивну картину скласти проблематично, оскільки Росія не повідомляє про масштаб і характер уражень. Але з того, що ми бачимо, можна зробити певні висновки.

Передусім у більшості випадків уражалися основні технологічні елементи системи нафтопереробки, тому швидкого відновлення їхньої роботи не може бути за визначенням. Якщо удари завдаються по резервуарних парках із готовими нафтопродуктами чи сирою нафтою, це не зупиняє технологічний процес переробки.

відео дня

Одним із найпотужніших було ураження нафтопереробного заводу Роснафти у Туапсе, де була виведена з ладу найпотужніша в Росії та одна з найпотужніших у світі установок. І це була єдина така установка на цьому заводі, адже на інших, які зазнавали атак, таких установок, як правило, декілька, різних за потужністю. У Туапсе погналися за тим, щоби зробити найбільше та найпотужніше підприємство, тим більше, експортоорієнтоване – Туапсинський НПЗ. От і поставили там одну надпотужну установку ЕЛОУ-АВТ (установка електрознесолення і атмосферно-вакуумної трубчатки). Тому вже практично півтора місяці завод не функціонує і не відомо скільки ще не функціонуватиме.

12 березня була уражена технологічна установка Нижегородського НПЗ, яка забезпечувала близько половини виробництва нафтопереробного заводу. А в грудні там уже виникли проблеми з виходом із ладу компресорного обладнання іноземного виробництва. Це означає, що цей завод має дуже серйозні проблеми. Завод розташований не в самому Нижньому Новгороді, а поблизу – в місті Кстово. Він є одним із п’ятьох найбільших НПЗ у Росії. Лукойл, власник цього НПЗ, ще у 2022 році закликав припинити війну в Україні.

І заборона експорту бензину на півроку свідчить якраз про те, що проблеми в результаті ударів українських безпілотників справді є. Звісно, не можна все зводити тільки до ураження важливих нафтопереробних потужностей, але думаю, що це ключовий фактор.

Є й інші фактори, які призвели до цього рішення:

по-перше, минулорічний прецедент, коли під час збору врожаю у Росії не вистачало пального, тож вони тоді ввели заборону на експорт палива. І зараз вони підстраховуються, бо ось-ось почнуться весняно-польові роботи, а ситуація не стала кращою;

по-друге, зростають потреби фронту у пальному;

по-третє, нафтопереробні заводи, реалізовуючи свою продукцію на внутрішньому російському ринку, недоотримували вигоду, тому що ціна на нафтопродукти в Росії має соціальний характер, тобто вона низька, регульована і не ринкова. Заводи там отримують своє, тільки експортуючи готові нафтопродукти, бо тоді вони продають їх за ринковою ціною. Однак експортувати готові нафтопродукти в силу того, що діє нафтове і нафтопродуктове ембарго проти Росії, стало значно складніше. А гроші ж потрібні. Тому заводи шукають варіанти не тільки обходу західних санкцій, але того, як нафтопродукти, наприклад, бензин, призначені для внутрішнього ринку, продати так, щоб отримати додаткові гроші.

Всі ці чинники впливають на ситуацію на внутрішньому ринку, створюючи дефіцит нафтопродуктів у Росії. Сума цих факторів і призвела до рішення про обмеження експорту бензину.

До виборів у Росії залишилося всього кілька днів, тож, очевидно, там перестраховувалися, щоб не виникло черг на автозаправних станціях, тому й ухвалили це рішення.

Отже, ураження російських об’єктів нафтопереробної галузі дуже серйозні – і по тому, куди дістає довга рука Сил оборони України, і по тому, куди потрапляє.

Хто такий Михайло Гончар

Гончар Михайло Михайлович (нар. 17 лютого 1963) — український експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин. Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ", головний редактор часопису "Чорноморська безпека", пише Вікіпедія.
У 2000-х роках працював у системі нафтогазового комплексу України, займаючи відповідальні посади. Досліджував питання енергетичної безпеки, міжнародних енергетичних відносин, нафтогазового сектору, нетрадиційних вуглеводнів, реформування енергетичного сектору, глобальних енергетичних ринків. Був експертом української частини міжурядових комісій з економічного співробітництва з Німеччиною, Польщею, Словаччиною, Чехією, Казахстаном, Азербайджаном, Грузією, Туреччиною.

З 2007 року працює в неурядовому секторі — спочатку очолював енергетичні програми і київське представництво "Номос-Енергія" аналітичного центру "Номос", а у 2009 році заснував і очолив аналітичний Think Tank Центр глобалістики "Стратегія ХХІ". Головний редактор часопису "Чорноморська безпека" (з 2017 року). Автор, співавтор та редактор низки книг та публікацій з проблематики енергетики, енергетичної безпеки, міжнародних відносин, виданих як в Україні, так і у Польщі, Словаччині, Німеччині, Великій Британії, Туреччині, Нідерландах, Фінляндії тощо. З 2016 року — член Державного комітету з промислової політики. Має статус асоційованого експерта Центру Разумкова та Центру дослідження Росії.

Михайло Гончар, спеціально для Главреда

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти