Майже 30 за долар: як сильно падатиме гривня

До того часу, поки загроза вторгнення Росії існуватиме, будуть зберігатися і коливання курсу - саме це є головним фактором, який формує тиск.

Курс долара досяг показника у 28,79 гривень - найбільшого за чотири роки/ УНІАН

На фоні можливого вторгнення Росії в Україну, офіційний курс долара до гривні зріс до максимуму за чотири роки - до 28,79 гривень.

Якщо виходити з суто економічної складової ситуації, підстав для знецінення гривні немає. Є показник платіжного балансу, тобто скільки коштів в іноземній валюті надійшло і скільки з неї виходить, і він позитивний - відповідно, за минулий рік коштів в Україну надійшло більше, ніж вийшло.

Тому головним фактором, який формує тиск на курс національної валюти, є ситуація з очікуваннями. І до того часу, поки загроза вторгнення Росії існуватиме, будуть зберігатися і коливання курсу.

Є декілька причин, які призводять до тиску на курс. По-перше, це інвестори, які вкладали кошти у боргові державні цінні папери. Відповідно, вони виводять кошти, передають облігації і купують валюту. Але перебільшувати значення лише самого цього фактору не варто, але він має певну межу тиску. Бо нижче курсу гривні вони не зможуть продавати папери, а ті, хто тримав облігації, і надалі це робитимуть.

По-друге - компанії з іноземним капіталом, які виводять дивіденди щороку. Інколи вони роблять це протягом першого кварталу, але цього року це можуть робити раніше і швидше, бо бояться негативних очікувань і втрат, адже якщо справді почнуться бойові дії, робота банківської системи може бути призупинена і кошти будуть практично втрачені.

До речі, також впливати можуть і компанії, що постачали товарні кредити. Бо незважаючи на те, що в них здебільшого є чіткі строки повернення коштів за кордон, знову-таки, через нестабільність вони можуть почати повертати собі кошти значно раніше.

Найбільш кризовими для курсу будуть саме кінець січня і лютий, але позначку у 30 гривень за долар Україна точно не перетне.

Звісно, якщо почнуться бойові дії, то буде вже не до курсу. Варто зауважити, що курс, закладений у бюджеті - це середньорічна цифра. Тобто за цей період гривня може як знецінитися, так і почати зміцнюватись. Якщо у лютому-березні вдасться втримати ситуацію під контролем і стане очевидним, що Росія не наважиться на вторгнення, тоді це стане передумовою для зміцнення гривні і тоді Нацбанку ще доведеться думати, до якого рівня його зміцнювати.

читайте такожДолар може "пробити стелю": українцям назвали новий курсБільше того, саме для української економіки (але не для споживачів) коливання курсу у бік зростання навіть корисне, бо минулого року індекс цін виробників у валютному еквіваленті зріс майже на 41%, через що ціни на їх товари також суттєво зросли. Зараз, коли гривня потроху знецінюється, ці товари стають більш конкурентними.

Тож, можливо, НБУ буде доречніше викупати валюту з ринку, а не вести її до зміцнення гривні, бо від цього виробники лише постраждають, що може призвести до підвищення цін.

Борис Кушнірук, економіст, спеціально для Главреду

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти