Багато шуму, але мало конкретики: чому ЄС не зважиться на посилення санкцій проти РФ і Білорусі

Нових жорстких санкцій щодо РФ і Білорусі ні від ЄС, ні від США не буде - навпаки, незабаром ЄС може почати процес зняття діючих санкцій.
Путін, Макрон
Макрон заявив про перегляд санкцій проти Росії та Білорусі / Reuters

Президент Франції Еммануель Макрон заявив про перегляд санкційного підходу ЄС до Росії та Білорусі, оскільки теперішня політика санкцій більше не дає результату.

Насправді, реальні дієві санкції щодо РФ вже давно відомі. Головні з них - це відключення від SWIFT, заморозка рахунків представників путінського режиму (в тому числі, їх родичів) і відмова від закупівлі енергоносіїв. Всі ці заходи обумовлені в резолюції ЄС, яка приймалася Європарламенті під час недавнього загострення з РФ біля кордонів України.

Інша справа, що ні Франція, яка має свої інтереси в атомній енергетиці, ні Німеччина, яка будує Північний потік-2, не ставлять інших пріоритетів для себе, окрім як співпраця. І так як політика Кремля не змінилася, обидві ці країни очікують перезавантаження відносин з Росією.

відео дня

Нагадаю, що в найближчі тижні президент США Джо Байден прилетить до Брюсселя на саміт з ЄС, G-7 і НАТО, незабаром після чого можна буде оцінювати нову політику колективного заходу у відносинах з РФ.

Але вже зараз можна з великою часткою ймовірності сказати, що нових жорстких санкцій щодо з РФ ні від ЄС, ні від США не буде. Більш того, ЄС найближчим часом може взагалі почати процес зняття секторальних санкцій, від яких страждають економіки провідних країн ЄС. Адже на тих же Меркель і Макрона чинять тиск великий бізнес і платники податків, яким потрібні потрібні надходження до бюджету.

читайте такожМакрон "забув" про Росію в заяві щодо конфлікту на ДонбасіЗ Білоруссю все дещо простіше. Єдине, що б дійсно вдарило по її економіці - це заборона імпорту білоруських нафтопродуктів в країни Балтії і транзит їх експорту через свою територію. Тому що після того, як в Білорусі не вдалася революція, Лукашенко в частину оплати допомоги від Путіна вже перенаправив частину потоків експорту нафтопродуктів через російські морські порти. В іншому ж експорт йде саме через порти Прибалтики, тому заборона експорту позначився б серйозно.

Крім того, ЄС могла б повністю заборонити посадку білоруських літаків у своїх аеропортах. У цьому випадку удар по економіці РБ був би меншим, проте це вдарило б по самому Лукашенку. Зокрема, по самолюбству білоруського диктатора, для якого створена з "нуля" авіакомпанія "Бєлавіа" є особистим іміджевим проектом країни. У перезапуск компанії були вкладені колосальні кошти - авіакомпанії вдалося перехопити значну частину трафіку в ЄС з України і РФ. А в Росію білоруськими авіалініями через Мінськ воліють літати навіть мігранти з Середньої Азії, тому що це дешевше, ніж напряму.

Що ж стосується посилення санкцій проти Білорусі, то навколо цього буде багато шуму, але не буде конкретних дій.

Якщо після того, як влітку-восени минулого року під час розгону протестів у Білорусі не було ніяких конкретних санкцій проти самого Лукашенка, ні проти білоруської економіки, то і зараз, після затримання одного журналіста, не варто чекати якихось економічних санкцій - як максимум, все обмежиться рішенням про заборону польотів європейських авіакомпаній в її повітряному просторі.

Максим Ялі, експерт-міжнародник, професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету, спеціально для Главреда

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти