Україна проспала контракт Угорщини з Газпромом

Про те, що угода може бути в обхід України, було відомо заздалегідь, але цього чомусь не помітили ні в Нафтогазі, ні в Міністерстві економіки, ні в МЗС.

Між Україною та Угорщиною виник політичний скандал / УНІАН

Реакція Угорщини взагалі нахабна і дуже дивна, бо вони заявляють, що Україна посміла сунути носа в її внутрішні справи, якими є її певні комерційні зобов'язання. Тільки комерційні зобов'язання щодо поставок газу передбачають три сторони, а не дві. Тепер тристороннє питання Угорщина намагається представити виключно як внутрішню політику, і з цього приводу лунають заяви з погрозами до України.

Аж настільки нахабно і жорстко вони не поводилися навіть тоді, коли відбувалося перетягування канату з приводу освітнього закону. Звісно, угорська дипломатія завжди була наступальною - ця країна постійно втручалася у все, починаючи від мовного і освітнього законодавства і завершуючи жорсткими протестами і погрозами з приводу поділу виборчих мажоритарних округів на Закарпатті. Тож мабуть, не угорцям говорити про втручання, тому що у даному випадку це може провокувати відповідні дії з українського боку.

У цій ситуації можна говорити про колосальний провал української дипломатії. У першу чергу, в особі голови МЗС Дмитра Кулеби, який тішився кількома фотографіями з Сіярто навіть не розуміючи, що відбувається насправді. Угорщина зараз відігралася по повній програмі і такий провал, взагалі-то, мав би тягнути за собою навіть відставку міністра, бо він просто демонструє свою вражаючу недієздатність по всіх напрямках, а його домовленості з угорським міністром виявилися абсолютним блефом і "липою".

Загалом у проблемі з Угорщиною не все так просто. Тут виникають два моменти - питання добросусідства і добропорядності у міжнародній торгівлі та юридичні аспекти комерційного права. Добропорядність у добросусідство цією угодою відверто порушені, тому що угода відверто політична і спрямована на те, щоб завдати прямої шкоди Україні - видно, що Росія є її ініціатором, а Угорщина на це спокійно повелася.

Але питання у юридичній стороні. Не можу стверджувати, що наші теперішні домовленості щодо транзиту передбачають лише односторонній перегляд з боку угорців без участі України. Звичайно, в угодах (у тому числі, у тій, що завершується) про постачання газу між Угорщиною та Росією передбачалися додаткові норми щодо транзитних обставин.

Реклама

читайте такожКонтракт на 4,5 мільярда з перспективою: чим небезпечна газова угода Угорщини та РосіїЧи враховані вони зараз - сказати важко. Відомо тільки одне - про підписання угоди було відкрито оголошено ще три місяці тому, хоча почала її розробляти ще рік назад. Про те, що угода може бути в обхід України теж було відомо, але чому цього не побачили ні в Нафтогазі, ні в Міністерстві економіки, ні в МЗС - незрозуміло. Реагувати постфактум - це слабка сторона. Якби не було реакції угорського МЗС, то до них не було б за що зачепитися - можна було просто сказати, що Україна "проспала" цю загрозу.

Звинувачення Угорщини у бік України не має під собою юридичної основи. Тобто у правовому плані Угорщина Україні нічого зробити не може. Відкрите і питання про те, чи має Україна підстави для звернення до суду і чи зможе вона підкріпити свою позицію у суді. Сама заява української влади про звернення до суду вказує на наявність певних аргументів, але питання у тому, чи не втратили ми терміни, чи були консультації з Україною до підписання угоди тощо.

Угорщина, вочевидь, буде використовувати це нагнітання нервів. У першу чергу для того, щоб відвести увагу від можливих порушень домовленостей про транспортування газу через українську територію. Крім того, Зеленський знову почав активно говорити про НАТО, тож Угорщина ставитиме до України додаткові претензії, щоб ця тема взагалі була заглушена, а імідж України був ще більш зіпсований.

Те, що зараз відбувається - звичайний політичний скандал з пропагандистським підґрунтям і не більше. За ним може стояти правова основа, але до дипломатії це не має жодного відношення, окрім війни заяв та війни нот. Тобто це не тягне за собою відкликання дипломатів. Україна зі свого боку тепер може лише заморозити деякі дружні дії у дипломатичній сфері щодо Угорщини - знизиться рівень контактів, Україна може не дати Угорщині згоди на відкриття нових консульств тощо. А от Угорщина, користуючись своїм положенням члена НАТО і ЄС, створюватиме Україні багато нових проблем.

Тарас Чорновіл, політичний аналітик, експерт із питань міжнародної політики, колишній народний депутат України, спеціально для Главреду

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Повня в січні 2022: що потрібно зробити в цей день, щоб уберегтися від бідПовня в січні 2022: що потрібно зробити в цей день, щоб уберегтися від бід Найсмачніші пиріжки з яйцем і зеленою цибулею: готувати всього 10 хвилинНайсмачніші пиріжки з яйцем і зеленою цибулею: готувати всього 10 хвилин Світ навиворіт - новий сезон: стало відомо, до якої країни поїхав Дмитро КомаровСвіт навиворіт - новий сезон: стало відомо, до якої країни поїхав Дмитро Комаров Страшні тортури: під Запоріжжям підлітка роздягли та змушували їсти запалені цигаркиСтрашні тортури: під Запоріжжям підлітка роздягли та змушували їсти запалені цигарки Астролог назвав знаки зодіаку, які не можуть залишатися все життя в одному шлюбіАстролог назвав знаки зодіаку, які не можуть залишатися все життя в одному шлюбі
Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти