Нападати не планують: навіщо Угорщина запровадила надзвичайний стан через війну в Україні

25 травня 2022, 13:17
759
Новий надзвичайний стан дозволяє владі практично обмежити себе від демократичного антуражу. А також на користь Путіна забороняти передачу зброї в Україну.
Нападати не планують: навіщо Угорщина запровадила надзвичайний стан через війну в Україні
Орбан в Угорщині усіма силами створює комфорт для своєї безмежної влади / Reuters

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про надзвичайний стан через війну в Україні, починаючи з опівночі в ніч на середу, 25 травня.

Перше - це надзвичайний стан (або якщо дослівно то надзвичайна ситуація), а не воєнний стан. На жаль, маніпуляція щодо запровадження саме військового стану в Угорщині є результатом безвідповідальної маніпуляції на рівні угорського уряду. На офіційній сторінці Віктора Орбана у Facebook, як і в його оголошенні надзвичайного стану використано формулювання "воєнний надзвичайний стан" ("háborús veszélyhelyzetet"). Це ж саме формулювання поширено на офіційних сторінках уряду.

Але примітно, що в законодавстві такого формулювання немає. Ось так звучить оновлена 53 стаття Конституції: "A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdet ki, és sarkalatos törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseket vezethet be".

відео дня

Перекладається так: Уряд оголошує надзвичайний стан у випадку... і далі йде перерахування, "збройного конфлікту", "війни", "гуманітарної катастрофи в сусідній країні".

Друге - хоч проголошений Орбаном надзвичайний стан через війну в сусідній країні почав діяти в ніч на середу, але і це, схоже, є новиною, в тому числі для багатьох угорців зараз. Бо понад 2 роки в Угорщині вже діє надзвичайний стан. Його було запроваджено в 2 спроби з певними змінами якраз у першій половині 2020 року через пандемію коронавірусу. Востаннє цей надзвичайний стан було подовжено у грудні 2021 року і він мав діяти до 31 травня цього 2022 року включно.

Важлива деталь: нинішній надзвичайний стан через ковід в Угорщині діє навіть в умовах, що фактично всі карантинні обмеження (носіння масок у приміщеннях, великі мітинги тощо) скасовані ще з початку березня. Зараз виходить, що один надзвичайний стан змінює інший.

Третє - запровадження нового надзвичайного стану через війну в Україні не є екстраординарною новиною для всіх, хто слідкує за діями команди Орбана. Чому? Тому що про саме такий надзвичайний стан і такі його підстави заговорили ще в другій половині квітня цього року, через 2 тижні після виборів (3 квітня). Тоді керівник адміністрації Віктора Орбана Гергей Гуйяш анонсував поправку до Конституції (№10), згідно з якою було запропоновано, що надзвичайний стан може бути введений через війну, військовий конфлікт чи гуманітарну катастрофу в сусідній країні. Досі таких підстав угорське законодавство не передбачало. Ну не міг же Віктор Орбан далі продовжувати надзвичайний стан на підставі коронавірусу...

Відтак, угорський парламент конституційною більшістю (136 голосів з 199), яку має правляча команда Фідес-КДНП, проголосував цю поправку до Конституції, і Віктор Орбан з чистою совістю та стурбованим обличчям запровадив ще один надзвичайний стан.

У попередньому пункті описаний юридичний момент, чому зараз, а не скажімо 24, 25 чи 26 лютого, коли для багатьох у Європі почалася війна в Україні (а не в 2014 році). Або не 31 травня чи 1 червня, коли мав вийти термін попереднього надзвичайного стану. Утім є й інший момент, чому саме сьогодні, а не скажімо тиждень тому, коли Віктора Орбана вже обрали прем'єром.

читайте такожРозгром Росії в Україні близький: як Путін намагається безпечно вийти з глухого кутаСправа у тому, що саме напередодні було затверджено новий уряд. І ключова "легенда", "місія" цього уряду Орбана - рятувати Угорщину від війни в Україні, її наслідків, щоб раптом хтось не замислив "втягнути Угорщину у війну в Україні", чи не змусив Угорщину "платити ціну війни в Україні". Усі ці фрази в лапках є цитатами слоганів команди Орбана, з якими та отримала шокуючу 4-ту поспіль перемогу на парламентських виборах в Угорщині 3 квітня. Show must go on!

Звісно, виникають запитання, для чого тобі надзвичайний стан в ситуації, коли ти й так контролюєш всю країну, маєш конституційну більшість у парламенті й все таке. Насправді, є ще один важливий момент - особистий владний комфорт Віктора Орбана, його фірмовий, я би сказав, волюнтаризм. Адже надзвичайний стан дає можливість уряду випускати декрети та корегувати окремі закони, підміняти собою владу в ситуації, коли ця підміна не обов'язково, бо ти вже і так є всією владою в Угорщині. Звісно, в угорського прем'єра все це опишуть критичною необхідністю бути оперативними, стрімкими в порятунку країни. І рятувати цю країну має Віктор Орбан особисто, і ніхто інший. SuperOrban чи SuperViktor якщо хочете.

Саме так - це владний рефлекс, а ще втілення заповіді про те, що нова виборча кампанія починається одразу після закінчення попередньої.

Ще, звісно, надзвичайний стан дозволяє владу практично обмежити себе від надокучливих інформаційних запитів журналістів та купи іншого демократичного антуражу. Але це, звісно, дрібниці. Ніхто давно уже в сучасній Угорщині на це не зважає, навіть опозиція. Хіба що нечисленні журналісти та громадянське суспільство.

Чому Орбан сформулював саме так? Варіантів може бути декілька. Наприклад, щоб додатково драматизувати ситуацію, а відтак підвищити вагу власних зусиль з порятунку країни і так далі. Чиста політика. Подібне - звична річ для правлячої команди Угорщини. До прикладу, досі угорські високопосадовці всюди розповідають, що Угорщина забороняє транспортування зброї для України своєю територією, хоча юридично угорський уряд заборонив (рішення від 7 березня) передавати зброю Україні безпосередньо через україно-угорський кордон, але немає заборони передавати Україні безпосередньо через цей кордон нелетальне обладнання, а також дозволено транспортування зброї для України територією Угорщини, до прикладу, для передачі згодом через Словаччину чи Румунію. Це роз'яснення не так давно поширювали близькі до уряду Угорщини медіа та політики.

Такі справи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
^
Ми використовуемо cookies
Прийняти