Жодного просвіту для Путіна, або що показали чотири місяці війни

Перспектива катастрофи - економічної, військової, політичної - стає саме для Росії все більш явною.

Путина
Путін намагається повторити кроки Сталіна, але програє по всіх фронтах / Reuters

Війну з Фінляндією Сталін почав 30 листопада 1939 і закінчив взяттям Виборга 13 березня 1940. 13 березня в Москві почалися переговори про мир. Своїх первинних цілей Сталін не досяг, але, прорвавши 17 лютого неймовірною кров'ю лінію Маннергейма і почавши наступ на Гельсінкі, опинився перед альтернативою: або СРСР зупиняється і підписує мир, або Англія і Франція оголошують СРСР війну.

Британський експедиційний корпус чисельністю в 57 тисяч чоловік під командуванням генерала Едмунда Айронсайда вже вантажився на транспорти. 15 березня передбачалася висадка його передових частин - британської гвардії і Польського корпусу в Нарвіку. Як би не ставитися до Сталіна (а я ставлюся - гірше нікуди), він виявився здатним на відступ і обрав не здійснення своїх первинних планів поглинання Фінляндії, а мир з її "буржуазним урядом" і навіть заради миру пішов з Петсамо (Печенги), вже зайнятої Червоною Армією. Війна величезного СРСР з маленькою за населенням Фінляндією тривала 3 місяці і 14 днів.

Нинішня війна Росії в Україні триває вже чотири місяці. Сталін до цього часу вже встиг "зробити маневр". Але зараз ми бачимо ту ж завзятість українців у захисті своєї землі, що і фінів у зимову війну, і відсутність явного стратегічного успіху російської армії, на відміну від тодішньої армії Червоної. Війна прийняла затяжний позиційний характер. Падіння Сєвєродонецька очікувалося ще місяць тому з дня на день, а відбулося тільки сьогодні. Попереду нові важкі бої і ніякого просвіту для Путіна.

У міжнародному ж плані становище Сталіна в 1940 було набагато вигідніше, ніж становище Путіна в 2022. Тоді Європа була розколота і між двома групами країн йшла війна. Одна з цих груп - Антикомінтернівський пакт-була на боці СРСР і не допомагала Фінляндії, яку Гітлер віддав Сталіну 23 серпня 1939 р.

Нині ж вся Європа єдина і вся (крім Білорусії) протистоїть Росії і всіляко, навіть йдучи на великі жертви, допомагає Україні. Нейтральних і проросійських країн не залишилося ні тільки в Європі, але і в усьому вільному, демократичному світі. Хіба що Індія. Щойно Україна була прийнята кандидатом до Євросоюзу і, фактично, з перших днів війни стала стратегічним союзником НАТО.

Наради антипутінської коаліції в Рамштайні збирає вже до 50 держав. І при цьому Путін і Росія стали вкрай непопулярні в усьому світі. Час, коли журнал "Time" виходив з портретом Путіна на обкладинці, пішли в небуття. Тепер найпопулярнішою людиною в світі є президент Володимир Зеленський - це факт.

Чи можна перемогти весь світ? Зрозуміло-ні. Це не вдавалося ніколи, нікому. Дипломатія повинна шукати союзників і розколювати коаліції ворогів, а Лавров тільки повторює - все проти нас. Захід - ворог. Який він після цього дипломат? Але, думаю, він і не може інакше. Дійсно, впертість Путіна перетворила на ворогів Росії весь цивілізований світ. І час довершує цей процес втрати обличчя.

читайте такожПриводи для безпорадної істерики Путіна: як Україна вислизає з кремлівських лапЗвичайно, Росія країна велика і звикла до бичу вождя. Пропагандисти - єдині бенефіціари цієї війни - зі шкіри геть лізуть, щоб виправдати "спецоперацію", але перспектива катастрофи - економічної, військової, політичної - стає саме для Росії все більш явною. Якщо Україну носить на руках весь світ, то від Росії весь світ відвернувся.

У цій жахливій ситуації військова поразка або військовий успіх вже мало що значать. Це провал великої політики і провал невиправний, поки не зміниться керівництво Росії. Або не піде на якийсь дипломатичний маневр, на відступ заради порятунку. Сталін в 1940 році пішов і зберіг свою владу, так чи інакше, до природного кінця. Я не уявляю, який маневр потрібен зараз, але точно - дуже рішучий і, неминуче, з втратою обличчя.

Але краще втратити обличчя, ніж втратити все. Такий підсумок чотирьох місяців цієї війни.

Андрій Зубов, російський історик

Реклама
Підтримайте Главред

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти