Повернення Навального в Росію після отруєння. І до в'язниці.
Повернення Саакашвілі в Грузію і в тюрму.
Традиційна спроба дивитися на те, що відбувається, як на раціональну дію може призвести до зависання і втрати віри в розум).
Але це корисна втрата віри.
Ці два приклади і багато інших, кажуть, що люди приймають рішення і на основі раціонального аналізу, і на основі своїх ірраціональних внутрішніх чинників (картина світу, особиста мотивація, комплекси і т.д.). Баланс цих двох аспектів під час ухвалення рішень змінюється. І з певного моменту виходить так, що якщо за нормальних обставин у лідера домінує раціональне, і це більшу частину часу, то в деяких короткочасних ситуаціях, але пов'язаних із критичним рішеннями, раптом домінує ірраціональне - і виходить раптове дивне рішення.
Заднім числом, із теперішнього в минуле, всі, звісно, логічно пояснять, чому все, що сталося, було логічно і неминуче. Але це вже пояснюють, коли все сталося. У самому ж моменті зазвичай бачиться зовсім інше, не те, що потім трапиться.
Робота з тим, що називають ірраціональним у собі, в іншому, у групі, це і критично важливо для виживання, і важливо для успіху.
Комплекси, страхи, одержимості, дурість, прив'язаності, пристрасті, травми - ось воно золоте знання для контролю, впливу, прогнозу. Це і є рушійні сили життя і людства. Культ же раціонального створює ілюзію розумності життя. Хоча треба визнати, що якась цівка раціонального час від часу впливає на рішення). А якщо взагалі подивитися загалом, то очевидно, що все збалансовано і розумно. Але цей погляд рідко кому і мало кому доступний. Тому його можна не враховувати.
Дурість і пристрасть - ось що рухає життям.
Але щоб ними користуватися потрібен розум.
Хто такий Олег Хом'як?
Олег Хом'як - політичний психолог, консультант з лідерства та психології мас. Вивчав політичну психологію в Санкт-Петербурзькому державному університеті. Колишній радник міністра охорони здоров'я, колишній радник голови Одеської ОДА.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред