На зустрічі американського і російського президентів Джозефа Байдена і Володимира Путіна кожен говорив про своє – у кого що болить, той про те і говорить. Путін дуже хоче здобути Україну шляхом виконання Мінських домовленостей, в результаті він домовився до того, що заявив про готовність разом із Зеленським восени провести вибори в ОРДЛО. Також з вуст Путіна прозвучала загадкова фраза - мовляв, коли він сказав Байдену, що в "Мінська" немає альтернативи, він зрозумів, що Байден згоден.
Однак Байден, відповідаючи на запитання одного з журналістів за підсумками зустрічі, сказав, що Україна залишається сферою безпеки США, і питання шляху врегулювання конфлікту Штати розглядатимуть у своєму контексті.
Зустріч пройшла з тим результатом, що і передбачалося: це був поки що лише обмін думками. Далі почнеться напрацювання вирішення питань, в тому числі і тих, що стосуються України.
Україна, думаю, все-таки стала ключовим моментом переговорів Байдена і Путіна. Адже у Сполучених Штатів є козир - перспектива членства України в НАТО, а також питання територіальної цілісності і суверенітету України (тобто питання повернення Криму і деокупації східних районів Донбасу). Позиція США і РФ з цих питань, як була непримиренною, так і залишилася. У будь-якому випадку, США підкреслили, що не збираються йти з України. Як сказала одна конгресвумен: "Ми занадто багато вклали в Україну, щоб піти з неї".
Єдиний негатив, який слід зазначити, полягає в тому, що наш "великий брат" (Вашингтон) реально бере ситуацію в свої руки. Якщо раніше ми сподівалися, що у нас будуть свої суверенні вимоги і свої бажання, то на сьогоднішній день питання врегулювання конфлікту на сході України і повернення Криму повністю переходить під юрисдикцію США, що для нас не зовсім добре. Тому що статус-кво, який склався на сході України, в якійсь мірі влаштовує Штати, адже це - величезний важіль тиску на РФ.
читайте такожУкраїна стала головною перепоною на шляху нової "залізної завіси"Важливо відзначити, що саміт G7 у своєму комюніке вказав, що Росія є стороною конфлікту на Донбасі, а не посередником. Саміт НАТО тут же прийняв рішення, що Росія - головне джерело тероризму в світі. Таким чином, у Штатів з'явилася можливість шантажувати Путіна тим, що завтра вони можуть внести в Радбез ООН резолюцію, яка визнає конфлікт на Донбасі міжнародною війною між Росією і Україною, а Росію – країною-агресором. Адже зрозуміло, які політичні та економічні наслідки будуть для Росії в такому випадку. Так що заморозка конфлікту на Донбасі вигідна Сполученим Штатам.
Вигідна вона і Росії, тому що це - остання надія Путіна утримати Україну, адже, якщо він піде з Донбасу, то крижина відколеться від айсберга
Загалом, Путін за підсумками зустрічі з Байденом святкував "піррову перемогу". Він представив її як перемогу, хоча насправді просто відбувся обмін думками.
Головний підсумок зустрічі - домовленість США і Росії про відновлення дипломатичних відносин в повному обсязі, щоб далі через послів можна було починати вести будь-який діалог.
Так чи інакше США не можуть допустити розвалу Російської Федерації, але тиснути на Росію їм треба. Тиснути безпосередньо вони не можуть, зате є Україна, яка де-факто знаходиться в стані війни з РФ, і її руками Штатам тиснути Москву – взагалі пісня!
Слід зазначити, що Путін сам створив загрозу для Росії, за яку колись його розпнуть його ж послідовники: він допустив ймовірність розміщення балістичних ракет країн-членів НАТО на території України з підлітним часом до Москви 7-10 хвилин. Путіну послідовники поставлять просте і логічне запитання: "коли ти анексував Крим, ти не розумів, що Україна може лягти під НАТО в плані безпеки? Коли ти окупував Донбас, ти не розумів, що поява ракет НАТО на території України стає реальною?". Путін сам підклав під Росію бомбу уповільненої дії, адже в разі виникнення кризи між Росією і НАТО, де гарантії того, що Україна протягом години не звернеться до Альянсу за допомогою в плані безпеки, і що транспортні літаки НАТО не привезуть ракетні комплекси з Європи, і тоді через три години в Дніпрі або Харкові розвантажать ракетні комплекси і встановлять на стартові позиції. Україна зможе це зробити, навіть не будучи членом НАТО.
Таким чином, Путін створив для Росії неймовірно небезпечний військовий прецедент. І США відмінно це розуміють, а тому ніколи не погодяться віддати Україну під юрисдикцію Росії і не відмовляться від такого підвішеного стану РФ.
Олег Жданов, полковник запасу, військовий експерт, спеціально для Главреду
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред