Останній шанс "кульгавої качки": як Шольц використає візит до Києва

4 грудня 2024, 08:00
336
Шольц раніше позиціонував себе як поміркований політик, але його дзвінки Путіну контрастують із нинішньою риторикою. Але, можливо, це частина стратегії.
Олаф Шольц
Олаф Шольц / Офіс президента України

Канцлер Німеччини Олаф Шольц востаннє був у Києві 2022 року, коли відбувся спільний візит із французьким президентом та італійським прем'єр-міністром. Відтоді він не приїжджав до України, тож візит уже був необхідний. Це пов'язано з ескалацією війни, а також із критикою на адресу Шольца за його нерішучу позицію щодо України, яка обтяжує німецько-українські відносини.

Цей візит мав згладити ці питання, хоча не впевнений, що це вдалося. Той пакет допомоги, про який Шольц оголосив у Києві, це всього лише транш із тієї допомоги, що була запланована раніше і зараз передається. Це не нові кошти, і поки що реальних матеріальних результатів немає. Але, можливо, під час візиту обговорювалися нові форми підтримки.

Також цей візит міг бути пов'язаний з тим, що Україна готова до переговорів і навіть, можливо, до тимчасових територіальних поступок заради вступу до НАТО. Імовірно, це було основною темою обговорень. Крім цього, були, звісно, двосторонні переговори на різні теми, включно з військовою і невійськовою допомогою. Остання, до речі, для Німеччини є простішою частиною взаємовідносин, оскільки постачання зброї та дозвіл на використання далекобійної зброї на території Росії, розширення НАТО в Німеччині все ще залишаються спірними питаннями.

відео дня

Є звинувачення в тому, що цей візит Шольца - частина передвиборчої кампанії. Це викликає питання, чому він не відбувся раніше, а тільки зараз, коли Шольц уже в статусі "кульгавої качки". Найімовірніше, він перестане бути канцлером навесні, а його партія, можливо, залишиться в коаліції, але вже не буде лідируючою.

Тому є побоювання, що візит міг бути розрахований на внутрішню аудиторію Німеччини. Однак у цьому є протиріччя, оскільки Шольц раніше позиціонував себе як поміркований політик, який сподівався на дипломатичне розв'язання конфлікту, але його дзвінки Путіну контрастують із нинішньою риторикою. Можливо, це частина стратегії, щоб у майбутньому говорити, що він робив усе можливе для мирного вирішення.

Водночас Шольц конкурує з центристськими партіями, які виступають на користь України, - християнські демократи, вільні демократи та "зелені", які більш однозначні у своїй політиці. Для прямого конкурента Шольца, глави ХДС Фрідріха Мерца візит до Києва, який він раніше анонсував, виглядає природнішим, оскільки його риторика від самого початку є більш рішучою і проукраїнською.

Однак є ризик, що дії Мерца в разі його обрання канцлером не відповідатимуть його нинішнім заявам. Тим паче, що його партія ХДС не діятиме сама, а коаліційні партнери, як-от ХСС і, можливо, соціал-демократи, можуть стримувати його ініціативи.

Що стосується можливих поставок ракет Taurus, то Мерц пропонував пов'язати поставки з ультиматумом Росії: якщо обстріли цивільних об'єктів не припиняться, тоді Taurus будуть поставлені. Можливо, Україні варто запропонувати Німеччині компроміс, обіцяючи використовувати ці ракети тільки на своїй території, включно з тимчасово окупованими регіонами, що могло б полегшити ухвалення рішення для Німеччини.

Андреас Умланд, аналітик Стокгольмського центру вивчення Східної Європи, спеціально для Главреда

Хто такий Андреас Умланд

Андреас Умланд - німецький політолог. Кандидат історичних і політичних наук, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи і головний редактор книжкової серії "Радянська і пострадянська політика і суспільство", пише Вікіпедія.

Фахівець з питань російського ультранаціоналізму та авторитаризму, європейського неофашизму, порівняльної демократизації, пострадянської вищої гуманітарної освіти та суспільствознавства. Автор понад 180 наукових і публіцистичних статей про сьогоднішні правоекстремістські тенденції та політичні перетворення у Східній Європі. З 2010 року - лектор Німецької служби академічних обмінів (DAAD), доцент магістерської програми з німецьких та європейських студій кафедри політології Національного університету "Києво-Могилянська академія".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти