
У питанні результативності переговорів у Стамбулі принциповим є тільки одне питання — рівень того, хто очолив російську делегацію. Це та сама особа (помічник Путіна Володимир Мединський. - Главред), яка брала участь у Стамбульських переговорах у 2022 році.
Це, фактично, сигнал від Росії про реалізацію обіцянки Путіна або його заявленої позиції щодо готовності продовжувати мирні зусилля у форматі Стамбула-2022. І це — як з формальної точки зору (та сама людина), так і з точки зору змістовного наповнення — ще одне підтвердження того, що Росія, фактично, надіслала делегацію, єдиною метою якої є технічно сформулювати проєкт капітуляції України і нічого більше.
З позиції України припинення вогню на 30 днів – дійсно єдине, на що варто звернути увагу. Якщо ми почнемо обговорювати якісь питання по суті, пов’язані з миром і війною, то це вже буде реалізація позиції Путіна, який хоче вести переговори без припинення бойових дій.
Українська позиція, навпаки, полягає в тому, що будь-які мирні переговори повинні відбуватися лише за умов тиші на лінії фронту. Тому обговорення припинення вогню абсолютно виглядає логічним і послідовним з боку України, адже дозволить уникнути неправильного трактування нашої позиції як партнерами, так і Російською Федерацією. Тобто той факт, що Україна приїхала сьогодні до Стамбула, зовсім не означає, що ми готові йти на будь-які поступки, тим паче — на всі вимоги РФ.
Дуже сподіваюся, що між Україною, європейськими партнерами та Великою Британією є чітке розуміння подальших кроків, які мають полягати у запровадженні ще жорсткіших і масштабніших санкцій проти Російської Федерації, а також у спільній роботі з американською стороною для того, щоб переконати її змінити свій підхід. А саме відмовитися від постійного тиску на Україну з вимогами щодо компромісів тощо.
Сподіваюся, що у разі провалу цих переговорів це стане поштовхом до швидкої зміни позиції Вашингтона щодо військової допомоги Україні. Чи є на це шанс — побачимо. Але певні ознаки цього вже помітні. Наприклад, ми бачимо рішення щодо дозволу Німеччині передавати Україні певні оборонні, а можливо й наступальні озброєння, включаючи системи ПРО та ракет дальнього радіусу дії.
Тому навіть якщо переговори будуть безуспішними у напрямку досягнення 30-денного перемир’я, є сподівання, що ми отримаємо зрушення у підтримці з боку США в інших важливих для нас питаннях.
Богдан Яременко, народний депутат, дипломат, засновник Фонду Майдан закордонних справ, спеціально для Главреду
Хто такий Богдан Яременко
Богда́н Васи́льович Яре́менко (нар. 25 вересня 1971, Київ) — український дипломат, політик і громадський діяч. Надзвичайний та Повноважний Посланник 1-го класу, генеральний консул України в Стамбулі (з 2010), за сумісництвом представник України при Організації чорноморського економічного співробітництва (2010—2013). Народний депутат України 9-го скликання.
Голова правління заснованого українськими дипломатами благодійного фонду Майдан закордонних справ, повідомляє Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред